Jako každý rok: newsletter, o který si tolik píšete, budeme v červenci a v srpnu posílat jen v pondělí.

Od 10. března na ČT2 pětidílný Český žurnál, od autorů Českého snu

„Upřednostňujeme, když je režisér dokumentu kromě role pozorovatele i hybatelem,“ říkají Vít Klusák a Filip Remunda.

Aktualizováno: Čtyři dny po tiskové konferenci Českého žurnálu, v pondělí 18. února ČT oznámila, že programové oddělení se rozhodlo program zařadit o týden později než se plánovalo, tedy od 10. března.

První díl Českého žurnálu je o tykadlovém řidiči Radimu Smetanovi. Foto: Český žurnál

První díl Českého žurnálu je o ‘tykadlovém řidiči’ Radimu Smetanovi. Foto: Český žurnál

Česká televize chystá na pět nedělních večerů počínaje 10. březnem od 20 hodin na ČT2 cyklus autorských dokumentů Český žurnál, o pěti výrazných kauzách roku 2012.

  • 10. 3.: Život a smrt v Tanvaldu - dokumentární detektivka po stopách české xenofobie (režie: Vít Klusák a Filip Remunda)
  • 17. 3.: Rozezlení - portrét sporu o pojetí piety v obci, která byla před 70 lety vypálena (režie: Martin Dušek)
  • 24. 3.: Pančovaná republika - co všechno poodkryla metylalkoholová aféra?! (režie: Lukáš Kokeš)
  • 31. 3.: Spřízněni přímou volbou - historicky první přímá volba prezidenta ČR - upevnění demokracie, nebo reklamní pseudoudálost? (režie: Vít Klusák a Filip Remunda)
  • 7. 4.: Svobodu pro Smetanu - příběh Romana Smetany, „tykadlového“ řidiče autobusu (režie: Vít Klusák a Filip Remunda)

Autory konceptu a režiséry tří dílů z pěti jsou dokumentaristé Vít Klusák a Filip Remunda, kteří na sebe upozornili už v roce 2004 kontroverzní dokumentární komedií Český sen o fiktivním hypermarketu. V ČT cyklus vzniká v tvůrčí skupině kreativního producenta Petra Kubici.

„Při volbě tématu režiséři vycházeli z medializovaných událostí, za nimiž se skrývají silné příběhy. Časosběrné natáčení umožnilo sledovat události po celý rok s důrazem na aktuální, významná témata. Cílem formátu je přispět k celospolečenské diskusi, rozbíjet stereotypy,“ prohlásil Kubica.

„Upřednostňujeme, když je režisér dokumentu kromě role pozorovatele i hybatelem. Takže autor se neskrývá za kamerou, ale ve filmu vystupuje, klade otázky, zasahuje do děje. A pak nás také zajímalo zkusit si točit dokument s rychlostí reakce zpravodajců - když se něco stane, být tam. Ale nevyrobit z toho dvouminutový šot do večerních zpráv, ale sledovat ten příběh mnohem déle,“ uvedli tvůrci.

V neděli po 20. hodině dnes na ČT2 končí šestidílný novinkový cyklus Lindy Jablonské, Ireny Hejdové a Zuzany Špidlové o čerstvých matkách Čtyři v tom.

Český žurnál půjde o nedělích zároveň s osmidílným cyklem televizních filmů Nevinné lži, který startuje na ČT1 příští neděli 24. února.