V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Od TL5 se oddělí Hashtag5, nabídne influencery

Odnož agentury TL5 Digital zakládají Tomáš Votruba, Jan Kotek a Martina Votrubová. Inzerentům zprostředkují vliv instagramistů, youtuberů, bloggerů, celebrit, ale i novinářů.

Tomáš Votruba na Digiveletrhu 2016. Foto: Vojta Herout

Tomáš Votruba na Digiveletrhu 2016. Foto: Vojta Herout

Agentura TL5 Digital Jana Kotka spustila novou podobu své marketingové platformy Hashtag5 sdružující influencery, vlivné postavy sociálních sítí. Původní skupinu instagramistů rozšířila o youtubery a bloggery, od března mají přibýt celebrity a také novináři. Chce vytvářet dlouhodobé partnerství vlivných se značkami na podobném principu, jaký funguje u známých tváří v klasických médiích, tedy nikoli jen jako jednorázové řešení pro jednotlivé kampaně. Hashtag5 byl původně projektem agentury TL5, nyní se vydělí do samostatné firmy. Jejími vlastníky budou zakladatelé TL5 Jan Kotek Tomáš Votruba - v Hashtag5 mají po 40 % - a jejich kolegyně Martina Votrubová (ta drží 20 %).

„Když Johny Machette ve svých kanálech propaguje Coca-Colu, je to proto, že tu značku opravdu miluje, že jí věří, že jí pije a Pepsi by si nikdy nedal. Jeho podpora značky je konzistentní. Tak by to mělo fungovat,“ uvedl na dnešním Digiveletrhu Votruba s odkazem na mladého tvůrce Jonáše Čumrika alias Johnyho Machette. Ten je dlouhodobě spjatý právě s Coca-Colou, průběžně ji propaguje na svých profilech na sociálních sítích. Podporoval třeba nedávné globální uvedení nové kampaně Coca-Coly v Paříži nebo její téma udržitelnosti na loňském Expu v Miláně.

Hlavním problémem současného internetu je podle Votruby to, že internet je plný „nerelevantních a ošklivých bannerů“ a většina serverů je zahlcena reklamami, které spotřebitele obtěžují. „Už dnes má 15 až 17 % mladých lidí zapnutý adblocker [blokování internetové reklamy - pozn. red.] a toto číslo bude nadále růst. Proto chceme nabídnout značkám a agenturám levnější a hlavně autentičtější způsob, jak budovat relevantní zásah v cílové skupině,“ tvrdí Votruba.

Kampaně minimálně za sto tisíc

Na hodnocení efektivity kampaní chce Hashtag5 spolupracovat s mediálními agenturami a také využívat analytické nástroje na měření sociálních sítí, jako mají třeba Socialbakers. To by mělo pomoci zjistit zásah influencerů i překryvy jejich fanoušků a dosáhnout výsledků porovnatelných s klasickými displejovými kampaněmi na internetu. „Chceme sladit sadu metrik týkajících se zásahu, proklikovosti a dalších, které jsou známé mediálním agenturám a klienti je umí vyhodnocovat. Mediálním agenturám by to otevřelo další možnosti při plánování mediální kampaně, ze které budou mít srovnatelnou nebo lepší marži než u klasických serverů. Jsou cílové skupiny a segmenty, třeba ženy a food, kde online magazíny nenabízejí dost zásahu, proto jsou zajímavou alternativou například foodbloggeři,“ popisuje Jan Kotek.

„Minimální spend přes Hashtag5 bude stanoven na 100.000 až 200.000 Kč, přesnou částku ještě ladíme. Uvědomujeme si, že velkých a významných tvůrců není hodně, proto nechceme influencery zahltit. Proto i počáteční spend bude takový, aby si ho mohli dovolit jen významní zadavatelé,“ přibližuje finanční představu Votruba. Ideální postavou, která může „vysílat“ pro své publikum přes sociální sítě, je podle něj třeba moderátor Leoš Mareš. Votruba však souhlasil, že i v jeho případě je nutné propracovat dramaturgii zveřejňovaného obsahu, držet loajalitu ke značce a také míru exkluzivity v počtu kampaní.

Cílem Hashtag5 je také přesunout část investic z médií do kreativních a digitálních agentur a podpořit kreativní kampaně i jinou než typickou placenou reklamou. Proto se chce od března 2016 věnovat i novinářům a celebritám, ve snaze budovat povědomí o kampaních v digitálním PR.

Podle spoluzakladatelky Martiny Votrubové se má Hashtag5 zaměřit také na edukaci trhu a samotných mladých tvůrců, hlavně pokud jde o marketing a právní povědomí. „Většina tvůrců nemá zkušenost v komunikaci se zadavateli a jsou v tom často neobratní. Chceme v tom oběma stranám pomoci,“ plánuje Votrubová.