Digitální agentury v Atlasu ukázaly, co mají letos nového. Podívejte se na fotografie a prezentace.

Odborné nakladatelství Grada prodává e-knihy na eReading.cz

Jen elektronickou edici knih zatím nakladatelství fungující 20 let nechystá, nevyplatila by se.

Portál zaměřený na prodej elektronických knih eReading.cz uzavřel dohodu o spolupráci s nakladatelstvím odborné literatury Grada a začíná distribuovat její tituly. Momentálně jich je přes 80, měsíčně mají přibýt řádově desítky.

Grada ročně vydá na 400 novinek, výhradně elektronickou edici ale zatím neplánuje, nevyplatila by se jí. „Obchodní model, který zatím prosazujeme na trhu v Česku a na Slovensku, počítá i s vydáváním knih pouze v elektronické podobě. Zatím nás však živí jen tištěné knihy,“ podotkl šéf Grady Roman Sviták.

Nicméně pro prodej v digitální podobě má firma nachystané knihy vydané tiskem od roku 2002. „Výjimkou je větší část překladů, kde nám často chybí licence, neb ji zahraniční nakladatel nenabízí, anebo byla či dosud je licence pro náš trh příliš drahá a šíření takovéto knihy je tedy pro nás prodělečné,“ uvedl Sviták.

„Až bude na našem trhu dostatečná poptávka po elektronických publikacích, respektive po konkrétních edicích či jen ojedinělých tématech jednotlivých titulů, ten den je budeme mít připravené,“ prohlásil.

„Do konce roku 2011 bychom rádi spolupracovali s partnery, kteří od nás odeberou alespoň první tisícovku titulů a budou ji umět nabídnout kvalitním způsobem. Dnes již pro takovouto spolupráci máme připraveno téměř dva tisíce publikací,“ přiblížil šéf Grady.

Trh s elektronickými knihami je v Česku v počátcích, proto zájem roste relativně rychle. „Od počátku fungování portálu zaznamenáváme průměrné dvacetiprocentní meziměsíční nárůsty prodejů,“ uvedl Martin Lipert, spoluzakladatel portálu eReading.cz; web funguje od října 2010.