Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Odešel Steve Jobs: vizionář, který změnil svět

„Lidé často nevědí, co chtějí, dokud jim to neukážete.“

  • ČTK
  • 06. 10. 2011 09:00
Steve Jobs 1955-2011. Repro: apple.com

Vizionář, který změnil svět, největší génius počítačové éry, technologický guru - americký podnikatel Steven Jobs.

Spoluzakladatel a do srpna výkonný ředitel společnosti Apple byl mužem mnoha tváří. Jeho mocnou zbraní byla předvídavost, rád prosazoval vlastní pravidla. Především ale určoval trendy ve vývoji počítačového průmyslu a nevzhledné přístroje povýšil na stylové doplňky, bez kterých se neobejde žádný vyznavač moderního života. Jobs zemřel ve středu ve věku 56 let.

„Lidé často nevědí, co chtějí, dokud jim to neukážete,“ prohlásil kdysi. Bez Jobse by byl svět elektronických produktů nudnější, ať už jde o poslední verzi počítače Apple, mp3 přehrávač iPod nebo tablet iPad. Vždycky dbal na to, aby měly produkty Apple předstih před konkurencí, lahodily oku uživatele a daly se jednoduše ovládat.

Pod jeho vedením se Apple stal loni největší technologickou společností podle tržní kapitalizace (330 miliard dolarů) a třetí nejdražší obchodní značkou světa po Google a IBM.

Firmu s vykousnutým jablkem v logu založil Jobs v roce 1976 se svým přítelem Stevem Wozniakem se záměrem postavit osobní počítač dostupný všem. O rok později se na trh dostal počítač Apple II, který zanedlouho udělal z desítek zaměstnanců firmy díky zaměstnaneckým akciím milionáře.

Přerod garážové firmy v instituci se stamilionovými obraty ale vizionáři Jobsovi příliš nesedl, v rámci firmy proto založil divizi Macintosh. Ta v roce 1984 představila stejnojmenný počítač, nad nímž počítačoví experti kroutili hlavami. Místo složitých příkazů se totiž ovládal pomocí myši a menu.

Ačkoli tím Jobs přiblížil počítače o další krok k širšímu využití a nápad, spočívající v grafickém uživatelském rozhraní, je v současnosti uplatňovanou normou, jeho Macintosh velký komerční úspěch neměl, především kvůli nedostatku softwaru. Třenice kolem nepovedeného projektu vedly k tomu, že Jobs byl vrcholovým managementem v květnu 1985 z Apple vyhozen.

Vizi dokonalého počítače se pak pokoušel naplnit v nepříliš úspěšné společnosti NeXT. Daleko větší úspěch zaznamenal se studiem Pixar, které koupil za deset milionů dolarů od George Lucase a jehož hity jako například Úžasňákovi a Hledá se Nemo mu vydělaly pěknou řádku dolarů. V lednu 2006 prodal studio filmovému konglomerátu Walt Disney Co. za 7,4 miliardy dolarů a na oplátku získal kolem sedmi procent akcií Disneyho a místo v představenstvu společnosti.

Zpátky ke kormidlu skomírajícího Apple byl Jobs povolán v roce 1997 za symbolický plat jednoho dolaru ročně. Už o tři roky později začali experti sborově prohlašovat, že se do firmy vrátila vize, což záhy pocítili i rozradostnění akcionáři.

Steven Jobs se narodil 24. února 1955 v San Francisku americké vysokoškolačce a syrskému studentovi politologie, krátce po porodu byl adoptován Paulem a Clarou Jobsovými. Vysokoškolská studia předčasně ukončil po jednom semestru. Než v Cupertinu založil Apple, připomínkoval videohry ve společnosti Atari a nějaký čas pobýval v Indii, kde hledal osvícení. Je vegetarián a buddhista.

Nekonformní otec čtyř dětí, z nichž tři měl s manželkou Laurene, se v minulosti potýkal s rakovinou slinivky a předloni podstoupil transplantaci jater. Letos v lednu nastoupil zdravotní volno a své každodenní pravomoci předal zástupci Timothymu Cookovi.

Odešel symbolicky den poté, co Cookovi přenechal jednu z nejviditelnějších povinností - představovat nové produkty. Cook si to poprvé vyzkoušel v úterý večer, a označil to na životní příležitost.

Nekrology, vzpomínky, soustrast

Remembering Steve

Takto se Apple na webu loučí se svým spoluzakladatelem. Repro: apple.com

Google odkazuje na nekrolog na stránkách Applu

Google odkazuje na nekrolog na stránkách Applu

Vzpomínky na Jobse zaplavují Twitter

Vzpomínky na Jobse zaplavují Twitter

„He transformed our lives, redefined entire industries, and achieved one of the rarest feats in human history: he changed the way each of us sees the world.“ - Barack Obama

„Steve Jobs, one of the founders of our industry and a true visionary.“ - Steve Ballmer, Microsoft

Chronologický výběr slavných výrobků firmy Apple
podle Davida Preislera z ČTK

Apple I - První výrobek společnosti. Osobní počítač se začal prodávat v roce 1976 za cenu 666,66 dolaru. Jeho velkou výhodou bylo, že na rozdíl od tehdejších konkurentů si zákazníci nekupovali stavebnice, ale zařízení ve víceméně kompletní podobě. Velký komerční úspěch zaznamenal i Apple II, představený veřejnosti v roce 1977. Na rozdíl od předchůdce už nebyl jen aparátem počítačových nadšenců, ale díky svému vzhledu a schopnostem nalezl uplatnění i v malých firmách a domácnostech a vyráběl se až do začátku 90. let.

Lisa - První komerční počítač, který využíval grafického rozhraní. Tento vynález, jenž do světa počítačů uvedla firma Xerox, zásadně změnil způsob komunikace mezi počítačem a jeho uživatelem. Namísto dosavadního zadávání textových příkazů stačilo pouze klikat na ikonky či procházet seznamy nabídek. Kupodivu se ale novinka, představená v roce 1983, nejprve neuchytila. Příčinou byla poměrně vysoká cena (téměř 10.000 dolarů), i malý počet dostupných programů.

Macintosh - Legendární počítač, který nesl označení Macintosh 128K, byl uveden na trh v roce 1984. Díky svému intuitivnímu ovládání zpřístupnil svět výpočetní techniky i laikům. Nápad nabídnout uživatelům cenově přijatelný počítač s jednoduchým ovládáním se zrodil v Applu na konci 70. let a tím, kdo ho prosadil, byl Jef Raskin, který mu také dal název podle své oblíbené odrůdy jablek McIntosh. Aby se vyhnul soudním sporům s výrobcem audiotechniky téhož názvu, jméno upravil na Macintosh. Na vývoji počítače se podíleli i lidé, kteří měli zkušenost s Lisou, s níž Macintosh sdílel grafické uživatelské rozhraní. Postupně vznikaly další generace vylepšených Maců a nezůstalo jen u klasických stolních počítačů.

iMac - Tento počítač firma představila v roce 1998, rok poté, co se do firmy vrátil Steve Jobs. V době, kdy ostatní výrobci za vrchol kreativity považovali nahrazení šedých skříní počítačů černými, působil iMac se svými pestře zbarvenými poloprůhlednými kryty jako z jiné planety. Sázka na zajímavý vzhled a schopnost útočit nejenom na rozum, ale i cit zákazníků, učinila z iMacu kultovní záležitost a firmě pomohla dostat se zpět na výsluní. Apple se díky němu v roce 1998 podařilo po pěti letech vymanit z červených čísel a vytvořit zisk.

iPod - Multimediální přehrávač, jehož první verze byla představena v roce 2001, se stal designovou ikonou počátku nového tisíciletí a peníze z prodeje přehrávače a hudby do něj v obchodě iTunes tvoří podstatnou část tržeb společnosti. Kromě přehrávání hudby lze dnešní verze zařízení použít pro ukládání fotografií, sledování filmů, jako digitální zvukový záznamník nebo adresář. Nabízí také zábavu v podobě her.

iTunes Store - Online obchod, jehož prostřednictvím lze koupit hudbu, filmy či elektronické knihy, vznikl v roce 2003. Zanedlouho dosáhl komerčního úspěchu, který znamenal přelom v legálním prodeji digitálního obsahu. Lidé si z iTunes, jejichž katalog má přes 12 milionů položek, stáhli již více než deset miliard nahrávek. Řada firem, například Nokia nebo Microsoft, se pokusila prodejní model Applu napodobit, ale nebyla tak úspěšná.

iPhone - Multifunkční přístroj, který v sobě spojuje funkce mobilního telefonu, mediálního přehrávače a přístroje pro mobilní připojení na internet. Prodej byl zahájen v roce 2007. Nemá klasickou klávesnici, ale pouze rozměrný dotykový displej, a jako první nabídl vícedotykové ovládání. Nová generace iPhonu v sobě kromě telefonu skrývá přehrávač hudby a videa. Telefon má rovněž zabudovanou GPS navigaci. Na úspěch Applu reagovali také ostatní výrobci mobilních telefonů, kteří v posledních letech zaplavili svými dotykovými mobily.

iPad - Tablet iPad je zařízení s dotykovým displejem, které vyplňuje mezeru mezi laptopy a chytrými telefony. Jeho prodej byl zahájen loni a je určen zejména k prohlížení internetových stránek, práci s elektronickou poštou, prohlížení fotografií a videí, poslech hudby nebo čtení elektronických knih. Apple se loni díky velkému zájmu o iPad stal největší technologickou společností světa podle tržní kapitalizace. Odsunul tak na druhé místo svého úhlavního rivala Microsoft.