Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Kritiku Zemana nakonec Prima v Krausově show nechala

Televize otočila: po dni průtahů pustila na obrazovku Show Jana Krause s kritikou Hradu.

Plejáda osobností v mimořádném dílu Show Jana Krause. Foto: TV Prima

Plejáda osobností v mimořádném dílu Show Jana Krause. Foto: TV Prima

Televize Prima po jednodenním odkladu ve čtvrtek večer odvysílala nový díl Show Jana Krause s pamětníkem holokaustu Jiřím Bradym a ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL). V pořadu řada známých lidí kritizovala prezidenta Miloše Zemana, hlavně kvůli neudělení státního vyznamenání Bradymu. Prima nejprve díl vyřadila ze středečního programu, později oznámila, že ho uvede ve čtvrtek v upravené verzi, nakonec ho odvysílala bez vystřižení kritiky Hradu. Obvinění ze snahy o cenzuru Prima popřela. Echo24.cz nicméně po porovnání televizní a internetové verze konstatuje, že z verze vysílané Primou zmizela kritika Andreje Babiše z úst Báry Štěpánové.

Podle Hermana, Bradyho příbuzného, prezident zařadil Bradyho na seznam vyznamenaných, ale pohrozil jeho vyškrtnutím, pokud se Herman setká s tibetským duchovním dalajlamou. Hrad to popírá. Ve zmíněném dílu Show Jana Krause hosté, mezi nimiž byli bývalý politik Jan Ruml, dokumentaristka Helena Třeštíková, hudebník a bývalý politik Michael Kocáb, publicista Jan Macháček, socioložka Jiřina Šiklová nebo zpěvák Dan Bárta, podpořili Bradyho a Hermana ve sporu s Hradem a promlouvali ke svátku vzniku samostatného Československa 28. října.

Televize ve středu místo tohoto dílu zařadila reprízu staršího dílu s textovým upozorněním, že tvůrci nedodali nový díl včas. Na „pozdní dodání výrobcem“ se v titulku na obrazovce odvolávala Prima i při dnešním odvysílání nového dílu. Produkční pořadu Simona Matásková ale sdělila serveru Seznam Zprávy, že produkce dodala pořad Primě stejně jako obvykle.

Prima během dne prohlásila, že pořad neodvysílala kvůli riziku sankcí od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). „Nelze vyloučit, že by úvodní část pořadu byla vyhodnocena radou jako porušení zákonné povinnosti objektivity a vyváženosti,“ uvedla mluvčí televize Jana Mrákotová. RRTV ale sdělila, že Prima má již stanovisko rady z roku 2013, právě v souvislosti s Show Jana Krause, že na zábavní pořad, který je prostoupen subjektivními názory, nelze ze zákona uplatňovat požadavky na objektivitu. Vyjádření Primy označila RRTV za alibistické a účelové.

Kvůli vyřazení pořadu obvinili někteří z hostů Krausovy show Primu z cenzury. „Vnímám to jako neslýchanou událost v dějinách demokratické České republiky,“ řekl dnes ČTK bývalý diplomat a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, který byl jedním z hostů. Mluvčí Primy ale popřela, že by televize Show Jana Krause cenzurovala.

Prima pak oznámila, že pořad odvysílá dnes od 20.15 v upravené podobě. Proti změnám vystoupil Kraus, podle kterého by to znamenalo porušení smlouvy. Nezkrácený záznam pořadu sám zveřejnil na internetu. Pro rychlé odvysílání pořadu se dnes vyslovil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Nakonec Prima večer odvysílala pořad v nezkrácené podobě.

Sobotka ve čtvrtek udělil Bradymu medaili Karla Kramáře za to, že pamětník holokaustu celý život brání lidská práva a pracuje na rozvoji humanity a demokratických principů. Podle premiéra si česká společnost musí vážit občanů s podobným osudem a životním příběhem. Premiér večer na Hradčanském náměstí řekl, že vyzval Zemana, aby Bradyho vyznamenal sám, což ale prezident neučinil. I proto udělil Bradymu Kramářovu medaili.

Brady ve čtvrtek také dostal jako ocenění celoživotních postojů a neúnavného boje za lidská práva sněmovní pamětní medaili a list na slavnostním shromáždění dolní komory Parlamentu. V sále byli přítomní členové vlády v čele s premiérem, prázdné naopak byly lavice poslanců KSČM. Komunisté dnes označili alternativní oslavy 28. října na Staroměstském náměstí v Praze, kterých se Brady zúčastní, za zneuctění české státnosti.

Prezident Zeman se ve čtvrtek setkal s pražským diplomatickým sborem. Bylo to jeho první veřejné vystoupení od vypuknutí aféry kolem Bradyho vyznamenání, Zeman se o ní nezmínil.