ODS navrhuje prodloužit odpočty na DPH pro ČT a Český rozhlas

„Jde o to, aby bylo zajištěno financování ČT a rozhlasu, a nemuselo se sahat na poplatky.“

Česká televizeČeský rozhlas by mohly mít až do konce roku 2024 možnost uplatňovat nárok na odpočty na dani z přidané hodnoty v současném rozsahu. Předpokládá to pozměňovací návrh, který předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura předložil ve sněmovně k vládní novele zákona o DPH. Ustanovení, které umožňuje oběma veřejnoprávním institucím uplatňovat nárok na odpočet ve stejném rozsahu jako komerční firmy, má skončit ke konci letošního roku. Podle dřívějších informací by mohla celková částka pro Českou televizi i Český rozhlas představovat dohromady asi půl miliardy korun. 

Stanjurovým návrhem se má ve středu zabývat rozpočtový výbor sněmovny. Stanjura řekl ČTK, že podporu zatím pro návrh zajištěnou nemá: „Předpokládám, že by to projít mělo. To není klasický střet mezi pravicí a levicí, vládou a opozicí. Jde o to, aby bylo zajištěno financování České televize a Českého rozhlasu, a nemuselo se sahat na koncesionářské poplatky.“ Člen sněmovního volebního výboru z vládního hnutí ANO Martin Kolovratník ČTK sdělil, že jeho podporu návrh mít bude.

Ustanovení se do zákona dostalo v roce 2017. Vláda ho o rok později navrhla ve vládním daňovém balíčku zrušit. Česká televize tehdy vyčíslila výpadek příjmů na 350 až 400 milionů Kč a Český rozhlas na 120 milionů ročně. Sněmovna ale prodloužila jeho platnost do konce letošního roku.

O prodloužení tohoto ustanovení požádal už loni v listopadu generální ředitel ČT Petr Dvořák premiéra Andreje Babiše (ANO). Dvořák tehdy uvedl, že díky zachování vratek DPH by televize mohla zachovat vysílání programu ČT3 nebo investovat víc peněz do kultury, například prostřednictvím nově vznikajícího fondu audiovize, i do sportu. Babiš mu tehdy slíbil, že tento návrh probere s ministryní financí Alenou Schillerovou.

„Ministryně financí Alena Schillerová nám přislíbila, že se v rámci projednávání pokusí prosadit zachování výjimky,“ řekl ředitel Dvořák v rozhovoru pro Euro z minulého týdne. „Posunutí výjimky na DPH do roku 2024 přitom vytvoří prostor, aby se změny financování ČT provedly koncepčně, standardním postupem, změnou mediálních zákonů.“

„To se do voleb určitě nestihne. Až přijde nová poslanecká sněmovna, může vzniknout koncepce, optimálně dojde k dohodě na rozsahu veřejné služby, který by měla ČT poskytovat, tomu se pak přizpůsobí zákon. Než vše projde standardním procesem, zabere to minimálně dva roky. Takže na konci roku 2024 se to všechno potkává,“ doplnil Petr Dvořák.