ODS neuspěla s návrhem odvolat Jandáka z rady

Radní Českého rozhlasu Vítězslav Jandák dostal roli v minisérii Anatomie zrady, kterou produkuje firma jeho syna. Foto: Česká televize

Radní Českého rozhlasu Vítězslav Jandák dostal letos v České televizi roli v minisérii Anatomie zrady, kterou produkuje firma jeho syna. Foto: Česká televize

Radní Českého rozhlasu a bývalý poslanec ČSSD Vítězslav Jandák nebude za své nevybíravé výroky směrem k publicistovi Jiřímu Černému a novináři Jindřichu Šídlovi z rady odvolán a je na něm, jestli se za veřejně pronesené výhružky a urážky omluví. Takovým závěrem skončilo dnešní jednání volebního výboru poslanecké sněmovny, který má v gesci právě mediální problematiku. Právo odvolávat členy mediálních rad má právě sněmovna, které se rady zodpovídají. Odvolat Jandáka navrhovala poslankyně ODS Miroslava Němcová, návrh opřela o ustanovení zákona, že poslanci nesmějí snižovat důstojnost své funkce. Návrh nebyl přijat, pro odvolání hlasovala jen ona, její stranický kolega Zbyněk Stanjura, Petr Gazdík ze STAN a Radek Holomčík z Pirátů. Poslanec ČSSD Petr Dolínek byl proti. Pět se zdrželo, včetně poslanců ANO či Miloslava Roznera z SPD.

Jandák na dubnové schůzi rozhlasové rady Černému, který ho předtím v tisku označil za „kreaturu“, vzkázal: „Až ho potkám, tak mu ji fláknu.“ O novináři Šídlovi řekl, že je „vodpad“. Volební výbor ve svém dnešním usnesení konstatoval, že na jednání rady veřejnoprávního rádia „nejsou žádoucí vulgarity nebo urážlivé jednání“. „Včera, když jsem s ním o tom hovořila, řekl - ano, neměl jsem použít takový slovník, jaký jsem použil,“ řekla poslancům předsedkyně rady Hana Dohnálková. „Neměl to říct, pokárala jsem ho,“ doplnila. „Už by taková vyjádření nedal,“ přidal se poslanec ČSSD Dolínek, který s Jandákem v nedávné době „mnohokrát“ mluvil telefonicky.

„Určitě tam sebereflexe už byla a určitě o tom budete [ještě] jednat na radě,“ uvedl nakonec předseda výboru Stanislav Berkovec (ANO) směrem k Dohnálkové. Ten na úvod konstatoval, že Jandákova slova zazněla v dobovém kontextu: „Politika zhrubla a žurnalistika taky.“ Poslanec Gazdík v diskusi prohlásil, že „kdo bude hlasovat proti [odvolání Jandáka], přispívá k tomu hrubnutí“.