Odvolání Šarapatky na program výboru neprošlo

Jednat o odvolání Zdeňka Šarapatky z Rady ČT chtěly jen ANO a SPD. ČSSD a KSČM chyběly.

Zdeněk Šarapatka. Foto: Vojta Herout

Zdeněk Šarapatka na červnovém zasedání Rady České televize. Foto: Vojta Herout

Na odvolávání člena Rady České televize Zdeňka Šarapatky dnes ve sněmovně nedošlo. Bod, který volebnímu výboru navrhla jedna z jeho členek, poslankyně ANO Barbora Kořanová, na program neprošel. Pro zachování bodu na programu bylo sedm poslanců (pět z ANO, dva z SPD), proti bylo pět (tři z ODS, KDU-ČSL, STAN), zdrželi se dva (Piráti).

K přijetí bodu bylo třeba nadpolovičních osm hlasů, na schůzi bylo přítomno 14 poslanců. Při hlasování chyběli Petr Dolínek z ČSSD, Patrik NacherMartin Kolovratník z ANO a Miloslava Vostrá z KSČM. Všechny ostatní body dnešního jednání volebního výboru prošly jednohlasně.

O bodu ohledně Šarapatky se hlasovalo dvakrát, podruhé poté, co předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura navrhl bod z jednání vyřadit. Ani to neprošlo. Pro vyřazení bylo sedm členů výboru (ODS, Piráti, KDU-ČSL, STAN), proti též sedm (ANO, SPD).

Kořanová, jak v únoru řekla Médiáři, prosazuje odvolání Šarapatky kvůli jeho příspěvku na sociálních sítích. V lednu Šarapatka ke společné fotografii prezidenta Miloše Zemana se zesnulým předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS) napsal „smrt je popleta: dobří odcházejí“. Podle poslankyně Kořanové tím televizní radní naplnil ten paragraf zákona o České televizi, který sněmovně umožňuje odvolání, „narušil-li závažným způsobem důstojnost funkce člena rady“. Šarapatka názor Kořanové označil za „záměrnou dezinterpretaci“, nicméně tweet nedlouho před zítřejší schůzí výboru smazal (ještě 2. června příspěvek na síti byl).

Tweet Zdeňka Šarapatky z 20. ledna 2020

Tweet Zdeňka Šarapatky z 20. ledna 2020

Předseda poslaneckého klubu ODS Stanjura rovněž chtěl dnes bod Šarapatkova odvolávání odložit. „Považuju to za nešťastné, nebezpečný precendens,“ řekl s dodatkem, že volebnímu výboru návrh na odvolání nepřísluší. Volební výbor nemá ani kompetenci volit členy rad, připomněl. „Řešit osobní spory poslanců s kýmkoli není hodno volebního výboru,” přidal se ke Stanjurovi Petr Gazdík (STAN) s odkazem na rozhovor Kořanové pro Český rozhlas, kde řekla, že „jsou tam určitě osobní důvody, ale hlavně jsou to lži“.

„Tato věta byla naprosto vytržena z kontextu, mluvila jsem o osobních útocích pana Šarapatky na mou osobu,“ reagovala Kořanová a navrhla příslušný bod přejmenovat na „doporučení na odvolání“. Tomáš Martínek (Piráti) přišel s dalším návrhem, nazvat bod „jednání člena Rady ČT“. „To, že to přejmenujeme, nic nemění na obsahu,” zopakoval Stanjura argument stranického kolegy Pavla Blažka. Ten varoval: „Náš výbor by se neměl změnit v něco jako revoluční tribunál.“ O návrzích se nakonec nehlasovalo, když příslušný bod na program neprošel.

Odvolat člena rady některého z veřejnoprávních médií naposledy zkoušela ODS, a to loni v případě člena Rady Českého rozhlasu Vítězslava Jandáka. Odvolání někdejšího ministra kultury za ČSSD navrhovala poslankyně ODS Miroslava Němcová za to, že Jandák na schůzi rady publicistovi Jiřímu Černému, který ho předtím v tisku označil za „kreaturu“, vzkázal „až ho potkám, tak mu ji fláknu“ a o komentátorovi Jindřichu Šídlovi řekl, že je „vodpad“. Výbor se pro Němcové návrh nakonec nevyslovil (pro byla jen ODS, STAN a Piráti, ANO a SPD se zdržely, proti byla ČSSD) a nechal na Jandákovi, jestli se omluví.