Okamura se musí omluvit Hlídacímu psu, Reflex se musí omluvit Okamurovi

Pražský vrchní soud pravomocně rozhodl ve dvou sporech předsedy hnutí SPD s médii.

Předseda SPD a poslanec Tomio Okamura se musí omluvit spolku Ústav nezávislé žurnalistiky za to, že v příspěvku na Facebooku označil web Hlídací pes za podvodný a novináře nazval mediální žumpou. Pravomocně o tom v pondělí rozhodl pražský vrchní soud. Potvrdil prvoinstanční verdikt a Okamurovo odvolání zamítl.

Ve sporu s Ústavem nezávislé žurnalistiky Okamura odkazuje na to, že předseda soudu uvedl, že článek „nebyl příliš fér“. „Takže jde u soudu pouze o to, jestli moje reakce na jejich spekulativní pomlouvání byla adekvátní, nebo měla být mírnější. To však nemění nic na tom, že se mě snažil tento web svými spekulacemi pomluvit, což je velmi neseriózní. Po seznámení s rozsudkem zvažuji dovolání k vyšší instanci, jelikož není možné mlčet k těmto neseriózním praktikám některých novinářů,“ sdělil.

Okamura na Facebooku reagoval na článek webu z prosince 2017, ve kterém autorka tvrdí, že politik v majetkovém přiznání neuvedl prodej podílu v pražské restauraci. Ten by musel evidovat v případě, kdy by částka přesáhla 100.000 Kč. U prvoinstančního soudu ale zaznělo, že Okamura podíl prodal za 20.000 Kč.

Okamura po vydání článku na sociální síti uvedl, že je web podvodný a „spojený s penězi George Sorose. „Nemá smysl jakkoli věřit takovým novinářům, je to jedna velká mediální žumpa s cílem obelhávat dokola občany,“ napsal mimo jiné Okamura. Přiložil také obrázek společností, jež jsou podle něj se Sorosem propojeny a jejichž cílem je podle něj „rozklad tradičních hodnot“.

„Reakce žalovaného přesáhla meze oprávněné kritiky,“ prohlásil předseda odvolacího senátu Jiří Čurda. Článek Hlídacího psa sice podle něj obsahoval chyby, následná kritika by se však měla pohybovat v určitých mantinelech. Omluvu musí Okamura zveřejnit na svém facebookovém profilu.

Okamura ČTK sdělil, že možná podá proti verdiktu dovolání. „Jak se dnes potvrdilo, dovolání má smysl. Po devíti letech jsem dnes definitivně vyhrál soud nad Reflexem, který o mně lhal a pomlouval,“ uvedl. Odkázal tím na další pondělní pravomocný rozsudek pražského vrchního soudu - ten, že týdeník Reflex se musí Okamurovi omluvit za to, že ho v roce 2012 nazval Pitomiem. Podle soudu se nejedná o projev přípustné kritiky. Soud ale zamítl politikův požadavek na odškodnění 300.000 Kč.

Okamura podle šéfredaktora serveru Hlídací pes Roberta Břešťana opakovaně útočí na novináře a média, kteří šéfa SPD kritizují. „Když takto koncem roku 2017 napadl i náš web, který označil za podvodný, rozhodli jsme se bránit soudní cestou,“ uvedl.

Podle ředitele Ústavu nezávislé žurnalistiky Ondřeje Neumanna Okamura nerespektuje demokratická pravidla dlouhodobě. „Žalobou jsme se mu rozhodli připomenout, ze v Česku ještě nějaká pravidla stále platí. Navzdory soustavné destruktivní aktivitě Tomia Okamury a jemu podobných. Jsem moc rád, že tuzemské soudy navzdory stupňujícímu tlaku rozhodují svobodně. A že svobodná zůstává i část tuzemské mediální scény,“ dodal Neumann.

„Pitomio není projev přípustné kritiky“

Naopak Okamura uspěl proti Reflexu. Zmíněné sporné označení Pitomio z roku 2012 nesmí časopis vydavatelství Czech News Center nadále používat. Výraz Pitomio je podle odvolacího senátu vulgární zkomoleninou politikova jména, která může zasáhnout do jeho osobnostních práv.

„Nejde o projev přípustné kritiky,“ prohlásil předseda senátu Jiří Čurda. Soud podle něj proto vyhověl v této části Okamurovu odvolání ve sporu s Czech News Center. Odvolací senát zároveň nesouhlasil s verdiktem prvoinstančního soudu v tom, že není nutné nařídit časopisu, aby už nikdy nemohl použít výraz Pitomio. Pražský městský soud dříve uvedl, že zákaz není potřeba například proto, že Reflex tak předsedu hnutí SPD neoznačil už několik let.

Okamurův právní zástupce Daniel Holý ale argumentoval tím, že takovýto verdikt byl v rozporu s dřívějším rozhodnutím Ústavního soudu. Na něj se obrátil politik zejména proto, že justice v původním verdiktu v obecné rovině připustila možnost použít zkomoleninu Okamurova jména v rámci oprávněné kritiky. Soudy totiž zakázaly Reflexu, aby Okamuru označoval jako Pitomia, „ledaže takové označení bude projevem oprávněné kritiky“. Soudy proto musely o případu rozhodnout znovu.

Vedení Reflexu rozhodnutí soudu respektuje. „O tom, jestli proti rozsudku podáme dovolání, se rozhodneme až po doručení jeho písemného zdůvodnění. Nicméně jde pro Reflex o otázku spíše symbolickou; výraz Pitomio už opravdu několik let nepoužíváme. A to ani v oprávněných případech, jak nám dříve umožňoval verdikt soudu nižší instance,“ uvedl na dotaz ČTK šéfredaktor časopisu Marek Stoniš.

Právní moci už dříve nabyla část rozsudku, podle níž se Reflex musí předsedovi SPD omluvit za to, že o něm v článcích z roku 2013 napsal, že byl poradcem bývalého premiéra Jiřího Paroubka a že „mu zkrachovala cestovka pro plyšáky“. Proti tomu se žádná ze stran nedovolala.

Sporné články vycházely v Reflexu na konci roku 2012 a v roce 2013. V říjnu téhož roku se podnikatel Okamura stal poslancem za Úsvit přímé demokracie. Nyní je místopředsedou poslanecké sněmovny a předsedou hnutí Svoboda a přímá demokracie.

Sdílejte