Olympijský hokej nebude na Nově, práva získala ČT výměnou za Chalupáře či Snowboarďáky

Jaromír Jágr před odletem na zimní olympiádu v roce 2010. Foto: Profimedia.cz

Jaromír Jágr před odletem na zimní olympiádu v roce 2010. Foto: Profimedia.cz

Česká televize dnes oznámila, že získala vysílací práva na vysílání turnaje v ledním hokeji na zimní olympiádě v Soči. „Paletu všech sportů tak doplní o nejsledovanější odvětví. Česká televize bude mít navíc poprvé studio přímo v dějišti her,“ uvedla na svém webu. Šampionát začíná 12. února, hned ten den bude český výběr hrát s týmem Švédska.

Práva na olympijský hokej nejprve získala televize Nova. Chtěla ho dávat na hlavním kanálu a na volně přístupném Fandovi. Podle nynější dohody bude celé hry na volně šířených kanálech ČT2 a ČT Sport dávat Česká televize, Nova pak jen na placené Nově Sport, 24 hodin, s komentářem svých vlastních lidí. „Máme v redakci za deset let vysílání Nova Sportu celou řadu kvalitních komentátorů a redaktorů, dokážeme divákům zprostředkovat olympijské vysílání ve špičkové kvalitě,“ sliboval šéf Novy Sport a Fandy Marek Kindernay.

Nova, která letos na podzim masivně šetří ve všech oblastech svého provozu, tak bude v inzertně slabé části roku - olympiáda poběží v únoru - moci vydělat na poplatcích za Novu Sport.

ČT loni v říjnu prohlásila, že nechce jít do cenových bitev. „Prodej práv Mezinárodní olympijský výbor pro hry v Soči poprvé rozdělil do několika balíčků. ČT se před více než rokem účastnila všech tajných nabídkových soutěží, přičemž jen u hokeje nabídla méně než konkurenční TV Nova,“ přiblížil veřejnoprávní vysílatel.

Nyní se Česká televize dostala k právům výměnou za vysílací práva k českým, respektive československým filmům a seriálům. „Nova zakoupila práva na uvedení celé řady děl, která se na jejích kanálech dosud neobjevila - mimo jiné Snowboarďáci, Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny a seriál Chalupáři,“ oznámil mluvčí stanice Josef Koukolíček. Není to tak úplně pravda - konkrétně Chalupáře Nova reprízovala v létě 2009 a 2010, než ji je pro prázdninové schéma 2012 a 2013 zabrala právě Česká televize.

„Vedle převzetí vysílacích práv k olympiádě zahrnuje dohoda i další oblasti programové spolupráce. Máme nyní možnost nabídnout našim divákům nejen kompletní přenos všech olympijských sportů, ale i vysílání takových filmů, jako je například Občan Havel nebo Českými lvy oceněný film Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále. Celkový náklad na pořízení práv na vysílání olympijského hokejového turnaje odpovídá našim původním očekáváním,“ uvedl generální ředitel ČT Petr Dvořák.

„Česká televize nás oslovila s nabídkou na převzetí práv k olympijskému hokejovému turnaji a na prodej lokálně vytvořených filmů. Vzhledem k tomu, že nově získané filmy zcela zapadají do našeho programového plánu na příští rok, jsme tento návrh přivítali. Výměnou jsme České televizi prodali práva k vysílání hokejových utkání, která budou vysílána mimo hlavní sezónu z hlediska příjmů z televizní reklamy,“ prohlásil generální ředitel Novy Christoph Mainusch.

Pro nadcházející olympiády v Soči a v Rio de Janeiru byla kompletní nabídka vysílaných sportů poprvé nově rozčleněna do řady samostatných programových balíčků. Jejich prodejem pro evropský region – pro 40 států – v letech 2014 a 2016 Mezinárodní olympijský výbor pověřil agenturu Sportfive, která je poprvé v historii poskytuje také komerčním televizím. Skončila tak letitá praxe, kdy se v Evropě vysílací práva na olympijské hry prodávala výhradně jako celek a pouze veřejnoprávním televizím.

Letní hry z brazilského Ria v roce 2016 má na volně přístupných kanálech a na internetu vysílat Česká televize, Nova koupila práva pro vysílání na placených kanálech. Zda jich využije, anebo se jich také zbaví, zatím nekomentovala.

Rozhlasová práva na vysílání ze zimních her v Soči a letních v Riu získal od agentury Sportfive pro Česko exkluzivně veřejnoprávní Český rozhlas.