Ondřej Liška podal trestní oznámení kvůli údajně antisemitskému Bartošově článku

  • ČTK
  • 15. 02. 2012 18:07

Předseda Strany zelených Ondřej Liška dnes zaslal Městskému státnímu zastupitelství v Praze trestní oznámení na publicistu Adama B. Bartoše kvůli údajně antisemitskému článku o časopisu Kraus. Text je podle Lišky hluboce antisemitský, rasistický a nenávistný a Bartoš se tím dopustil šíření nenávisti vůči skupině obyvatel pro jejich původ.

Text trestního oznámení Liška zveřejnil na Facebooku, jeho podání ČTK potvrdil. Bartoš v článku označil časopis za „plný židovské nenávisti, pravdoláskařské propagandy, výsměchu a urážek“.

„Neskutečně mě ten člověk naštval. (...) Ve chvíli, kdy jsem si přečetl email a článek od Adama Bartoše, který přetéká antisemitismem a nenávistí, tak jsem si řekl, že porušovat ústavu a zákony, že to má své hranice a že tady tolerance končí. Svoboda slova je jedna věc, ale hlásání otevřeného antisemitismu je věc druhá. Lidé za to v civilizované, kulturní zemi, jako je ta naše, (...) musí nést následky. Tak jsem se sebral a napsal jsem to trestní oznámení, protože tohle je nehoráznost,“ řekl ČTK Liška.

V podání, jehož text zveřejnil, uvedl, že článek podle něho obsahuje explicitní nenávistné formulace vůči jednotlivým lidem i skupinám kvůli jejich židovskému původu. Poukázal mimo jiné na věty, z nichž podle něho vyplývá, že Židé kradou víc než jiné národy. „Židovská propaganda se nám snaží vsugerovat, že jsme jeden z nejhorších národů, kde je zlodějem každý druhý, ne-li úplně každý. Zrovna od Židů taková kritika ale sedne…,“ stojí mimo jiné v textu Bartoše.

Na článek Kraus tento týden zareagoval například komentátor Lidových novin Luboš Palata, který Bartoše v titulku svého textu označil za „pohanu české novinařiny“.

Publicista se již dříve k možnému nařčení z antisemitismu vyjádřil na svém blogu. „Ve skutečnosti jsem odpůrcem antisemitismu, je-li definicí antisemitismu iracionální nenávist k Židům coby rase (v tomto smyslu jsem kdysi podepsal petici proti antisemitismu), protože Ježíš nás učí milovat a ani ten, s kým politicky zásadně nesouhlasím, nemůže být předmětem mé nenávisti (a s Židy v tomto ohledu může konzervativec nesouhlasit více než dost, protože je najdeme nejen disproporčně zastoupené v mnoha revolucích či levicových hnutích, ale často i mezi jejich zakladateli a duchovními otci a vůdci). Je-li však antisemitismem jakákoli kritika Izraele či židovského počínání (o kteroužto definici antisemitismu se Židé dnes mnohdy snaží), pak se takové nálepce v dnešní politicky korektní době nejspíše nevyhnu,“ uvedl v jednom z textů.

Bartoš si v minulosti vysloužil pozornost i kvůli tomu, že vytvořil takzvaný seznam „pravdoláskařů“. Nechybí na něm Liška ani Palata, poslední verze čítá na 400 jmen nejrůznějších osobností. Komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo na to nedávno reagoval tím, že Bartoše na stránkách listu vyzval, aby na seznam doplnil i jeho jméno. Publicista poté na svém blogu napsal, že šlo o „politováníhodné opomenutí“.

Novináři se již dříve pozastavovali i nad tím, jak Bartošovu tvorbu přijímá prezident Václav Klaus. V rozhovoru pro Lidové noviny, který byl zveřejněn v prosinci 2010, totiž prezident označil jeden z Bartošových textů za geniální.

Z rozhovoru Lidových novin s Václavem Klausem, 18. 12. 2010

LN: Je ustavení velké koalice v Praze správným řešením?

Václav Klaus: Slova správný a nesprávný do tohoto hodnocení vůbec nepatří. Prostě domluvili se nějací partneři na většinové koalici. Domluvili se podobně jako po parlamentních volbách, kdy byl odstrčen vítěz voleb. Jenže v Praze věční petenti – to je termín pana Bartoše, jehož nedávný blog na téma věční petenti považuji za geniální – využili této pravdoláskovské příležitosti, aby šli do ulic, to já považuji za nedůstojné a směšné. A proto se mi zdá, že to, jak to bylo uděláno, bylo uděláno v podstatě racionálním způsobem. Že ten, kdo volil TOP 09, chtěl, aby ta koalice dopadla úplně jinak, je naprosto samozřejmé. Že ovšem ten, kdo volil TOP 09, dostává naprosto neadekvátní místo v českých médiích, je bohužel také věc samozřejmá.