Ondřej Sokol z Partičky zkusí peníze na svůj nový film Krásno vybrat od fanoušků

Poprvé v Česku se pro spolufinancování filmu použije crowdfunding, ten už loni vydělal na nové desky Xaviera Baumaxy či Vladimira 518.

Tvůrci filmu Krásno Ondřej Sokol a Martin Finger

Tvůrci filmu Krásno Ondřej Sokol a Martin Finger. Foto: Love.frame

Produkční společnost Love.frame Vojtěcha Friče a Daniela Strejce vyzkouší pro chystaný celovečerní film Ondřeje Sokola, ceněného herce a režiséra a jednoho z protagonistů populární televizní Partičky, novou formu financování, tzv. crowdfunding. Tedy vybrat peníze po drobných částkách od příznivců, výměnou za odměny, malé role či třeba uvedení v titulcích.

„Tento způsob spolufinancování zvažujeme u tohoto projektu už delší dobu. Je zde vhodná kombinace slavného autora a zajímavé látky. Jedná se o komedii s prvky autobiografie Ondřeje Sokola a dalšího z autorů herce Martina Fingera,“ přiblížil producent Frič.

Přispívat půjde prostřednictvím speciální internetové stránky, kterou tvůrci spustí v následujících týdnech.

Crowdfunding ve Spojených státech prosazuje úspěšně web Kickstarter.com, v Česku se nedávno chytila jeho obdoba Hithit.cz, která zprostředkovala peníze od drobných dárců na novou desku Xaviera Baumaxy, Vladimira 518 či letní kino v pražské Meetfactory.

V nabídce bude mimo jiné možnost pro firmy film koprodukovat a podílet se výměnou za vyšší vloženou částku na výnosech. Fanoušci budou moci za svůj příspěvek povečeřet s autory či posnídat s nimi ve střižně. “Neomezeně počítáme pouze se zasíláním fotografií a uvedením v titulcích. Ostatní předměty jako jsou speciální edice plakátů, hrnků, triček a podobně budou vždy v omezené sérii v daném provedení,“ uvedl producent Strejc.

Snímek Krásno budou propagovat rádia Frekvence 1, Evropa 2 či deník Blesk, silnou podporu má mít také na internetu. „Finalizujeme dohodu s největším českým filmovým serverem o spolupráci na tomto projektu,“ podotkl Frič.

Producenti také chystají novinku z pohledu online distribuce filmu, kdy není záměrem diváky, kteří nezplatí za film v kině, a priori označovat za zloděje. „Chceme ukázat, že když divákovi nabídnete kvalitní obsah, zaplatí za něj. Chystáme tudíž ‚virtuální licenci‘. Divák musí hlavně dostat příležitost zaplatit,“ shrnuje záměr Vojtěch Frič.

Krimi komedii Krásno bude Sokol režírovat, scénář napsal společně s Fingerem. Kromě nich ve filmu zahraje třeba Jana Krausová. Producentem snímku je společnost Love.frame, výkonnou produkci bude mít firma Frame100R, kterou Frič spoluvlastní.

Výjev z chystaného snímku Krásno. Foto: Love.frame

Výjev z chystaného snímku Krásno. Foto: Love.frame

Výjev z chystaného snímku Krásno. Foto: Love.frame

Výjev z chystaného snímku Krásno. Foto: Love.frame

Výjev z chystaného snímku Krásno. Foto: Love.frame

Výjev z chystaného snímku Krásno. Foto: Love.frame