
Nové projekty České televize (ČT) představili 7. března na tiskové konferenci v Praze autoři připravovaných projektů. Na snímku jsou (zleva) ředitelka Vývoje programu a programových formátů Jana Kasalová, ředitel výroby Václav Myslík, vedoucí projektu Sbohem Československo Čestmír Franěk, spoluautor a režisér programu Fenomén Underground Břetislav Rychlík. Foto: ČTK/Stanislav Peška
Za účasti generálního ředitele Petra Dvořáka a tvůrců Čestmíra Fraňka, Roberta Sedláčka, Břetislava Rychlíka, Jana Pachla, Filipa Remundy, Terezy Vrabelové (Kopáčové), Pavla Anděla a Lucie Konečné Česká televize dnes po jedenácté hodině představila sedm nových pořadů, slovy Dvořáka „věci, které nepřejala z minulých dob“.
„Projekty, které představíme, jsme schvalovali na konci minulého a v průběhu letošního roku,“ uvedl Dvořák. „Ukazují pestrost žánrů, kterou si Česká televize může dovolit a musí podporovat. Tvůrci, kteří tu sedí, představují elitu.“ Nové pořady by podle něj měly ČT odlišit od komerčních stanic.
„Přišli jsme do situace, kdy segment vývoje byl značován jako krematorium vývoje,“ předeslala čerstvá šéfka vývoje a nových formátů Jana Kasalová, která se dnes poprvé od prosincového nástupu do funkce oficiálně ukázala před novináři. „Pracujeme s více než třemi sty novými náměty,“ řekla.
Ne všechna nová díla bude Česká televize vyrábět ve svých kapacitách, některá zadá externím produkcím. Nevinné lži tak připraví Salon Vrabel Terezy Vrabelové (Kopáčové), Ententýky produkční firma Pavla Anděla, ve vlastních kapacitách budou vyrábět i Vít Klusák s Filipem Remundem a Břetislav Rychlík s týmem.
„Na podzim plánujeme další řadu StarDance, s novými prvky,“ uvedl také generální ředitel Dvořák.

Robert Sedláček, Petr Dvořák. Foto: ČT
České století, osmidílný cyklus komorních dramat, vlastní výroba
představil Robert Sedláček
S Pavlem Kosatíkem dokončil po letech pokus o psychologizaci „místních“ témat sport, tvorba a politika. Ukáže osm klíčových období českých dějin, nabídne psychologickou analýzu okamžiků jako je vznik republiky, noc na generálním štábu při rozhodování v Mnichově, jednání v Moskvě na konci 60. let, vznik Charty 77 či rozhodování Václava Havla, zda vezme první kandidaturu na prezidenta.
Nevinné lži, osmidílný cyklus televizních filmů, zakázková výroba: Salon Vrabel + velký podíl interních kapacit
představila Tereza Vrabelová
Variace na úspěšné Soukromé pasti Novy přichází na Kavčí hory do ČT vytvořit Tereza Vrabelová (dřív Kopáčová), jejich producentka. „Depresivních příběhů vám nemohu slíbit mnoho,“ podotkla. Dvořák si představuje, aby „to nebylo jen pokračování Soukromých pastí, ale posun dál“. Příběhy jednotlivých žánrů „spojuje téma lži, která zamotala život hlavních hrdinů a jejich blízkých“.
Ententýky, 15dílný televizní seriál scénáristky Lucie Konečné, zakázková výroba: Eallin TV
představil Pavel Anděl
„Bude vracet na televizní obrazovku zdánlivě obyčejný humor,“ míní Anděl o díle, která má ambici oslovit generaci dnešních třicátníků a čtyřicátníků. Námět byl podle Konečné vymyšlen před čtyřmi lety, kdy vrcholil tuzemský babyboom. „Nabízí jiný pohled na mateřství a otcovství, v dnešních seriálech děti tvoří jenom kulisu,“ podotkla. ČT dílo představuje jako něco, co „bude v tom nejlepším vycházet ze série Sex ve městě se zásadním rozdílem, kdy hlavní hrdinky neřeší jen sex, ale i děti a rodinu“.
Hlavní postavou bude Jitka Schneiderová, známá z podobné série komerční Primy Přešlapy. Z tohoto seriálu si ČT „přebere“ i Filipa Blažka či Zuzanu Kajnarovou.
„Za patnáct dílů tam bude jedna jediná nevěra, a to vedlejší postavy,“ uvedla Lucie Konečná. „Seriál měl velkého podporovatele, a to byl Milan Fridrich,“ řekl ředitel Dvořák. Programový ředitel prý dílo prosazoval hlavně proto, aby přineslo oddech a humor.
Cirkus Bukowsky, 12dílná série kriminálních příběhů, vlastní výroba
představil Jan Pachl
Vítězný pilot z podzimního Souboje seriálů se bude zabývat příběhem, v němž je hlavní hrdina Nestor Bukowsky „zmítán nepřízní osudu a úkladných intrik“. Podle Pachla tvůrci zvolili kvůli lepšímu vypointování „anglosaskou dramaturgii“ dvakrát šest dílů. „Budou obsazeni i zahraniční herci,“ doplnil. Série by díky tomu všemu mohla aspirovat na úspěch na zahraničním trhu. „Má atmosféru jako klasické americké, dobře udělané detektivky, byť tam jeden díl stojí dvakrát tolik,“ podotkl ředitel Dvořák.
Český žurnál, 5 hodinových solitérních filmů, zakázková výroba: Hypermarket
představil Filip Remunda
Remunda s Vítem Klusákem chystají „situační autorské dokumenty“ o událostech, které „se ocitly na předních stranách novin a v zájmu televizního zpravodajství“. „Český žurnál reflektuje události roku 2012 a měl by je ukazovat naší metodou,“ napověděl Remunda, „nepokusíme se být vyvážení ani politicky korektní, tímto se velmi odlišujeme od zpravodajství či jakékoli publicistiky.“ Náměty lze ode dneška posílat na ceskyzurnal@ceskatelevize.cz. Nejnosnější téma chtějí tvůrci spolu s ČT uvést jako film do kinodistribuce.
Fenomén Underground, série 42 dokumentů, zakázková výroba: Plum Production
představil Břetislav Rychlík
„To tady leželo pět let,“ uvedl Rychlík, který po smrti Ivana Jirouse napsal „drzý dopis“, aby nebylo pozdě zachytit fenomén českého undergroundu. Autorem cyklu je František Čuňas Stárek, dokumenty mají mapovat životní styl, kulturu a zápas o lidskou svobodu v socialistickém Československu. „Nevěra bude v každém dílu,“ dodal Rychlík v narážce na Ententýky.
Sbohem, Československo, vlastní výroba
představil Čestmír Franěk
Dokumentárně publicistický cyklus ke dvaceti letům rozpadů Československa. Tvůrci se například zaměří na to, jak se dělila armáda, nebo na sportovní tematiku, kdy na podzim 1992 hráli Češi a Slováci mezinárodní utkání spolu, po lednu 1993 už proti sobě, nemuseli se už rozdělovat počty českých a slovenských rozhodčích, rozdělila se naopak sázková kancelář.

Moderátor Michael Rozsypal uvedl vlastní online pořad

TV Seznam uvádí vlastní seriál „o ukrutně statečných myslivcích“ Revír

Komentátor David Klimeš odchází z Aktuálně.cz

Novým šéfredaktorem Aktuálně.cz bude Pavel Švec
