V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

„Online Události, komentáře“ Economie mohou být za peníze

Drtinová, Veselovský i Rozkošný by mohli v Bakalově mediálním domě vyrábět internetový zpravodajsko-publicistický pořad.

Kamil Čermák na Schodišti Konektoru. Foto: Jana Ašenbrennerová

Kamil Čermák (vlevo) a Tomáš Vyšohlíd na Schodišti Konektoru. Foto: Jana Ašenbrennerová

Tým novinářů, kteří opustili hlavní publicistický pořad České televize Události, komentáře, by ve vydavatelství Economia, s nímž nyní jednají, mohli dělat obdobnou relaci na internetu, a ta by pro zájemce byla přístupná za peníze. Vyplývá to z vyjádření šéfa Economie Kamila Čermáka na čtvrteční debatě Schodiště pořádané komunikační agenturou Konektor.

„Bavíme se o tom. Je to zajímavý směr pro médium našeho typu, internetové video,“ řekl k úvahám o spolupráci s týmem s televizní zkušeností. Bližší informace podle Čermáka firma zveřejní nejdřív za dva týdny. Včera však nevyloučil, že takový internetový pořad, pokud vznikne, bude právě placený, ne zdarma přístupný.

S informací o možném přesunu bývalého týmu Událostí, komentářů do Economie finančníka Zdeňka Bakaly přišel deník Lidové noviny ve svém čtvrtečním vydání. Napsal, že součástí zamýšleného projektu by byli právě z televize odcházející moderátoři Daniela Drtinová a Martin Veselovský a také bývalý editor televizního pořadu Jan Rozkošný, který za ně s Bakalovým mediálním domem vyjednává.

Zpoplatnit nový pořad na internetu by dávalo smysl. Economia už několik měsíců přemítá o tom, uzavřít část svého obsahu na webu do placené sekce - do této strategie by to zapadalo, neboť by šlo o původní, unikátní obsah s atraktivními jmény. Výroba důstojného pořadu přitom není levná, výhradně z (video)reklamy by se tak nemusela rentovat. A Economia se navíc nachází v neuspokojivé finanční situaci, Bakala chce, aby se do tří let vrátila do zisku, a toho pouštěním výrobně drahého obsahu volně na web nedosáhne.

Dosavadní digitální placené mediální produkty Economie výrazný úspěch nepřinesly. S čísly online archivu tištěných titulů za platební branou se podnik nechlubí, příliš peněz nenese ani elektronický večerník Insider spuštěný v prosinci 2012. „Deník Insider ročně nevygeneruje ani milion korun,“ řekl na zmíněné čtvrteční debatě Čermák. To znamená přinejlepším kolem osmdesáti tisíc korun měsíčně, což značí zhruba plat jednoho zkušeného novináře.

Economii by příchod zvučných jmen z televize pomohl. O řadu známých postav totiž přišla, když ty v čele s reportérkou Aktuálně.cz a šéfkou Insideru Sabinou Slonkovou a ředitelem obsahu Centrum Holdings Jakubem Ungerem - a včetně také Jana Němce, bývalého moderátora České televize či Z1, jenž poslední čtyři roky dělal politického zpravodaje Aktuálně - přešly do konkurenční Mafry Andreje Babiše. Kamil Čermák si přitom ve včerejší debatě postěžoval, že Economia by potřebovala víc velkých novinářských jmen, která by firmu táhla.

Doplnění 28. února v 16.50: Daniela Drtinová v chatu na Lidovky.cz uvedla, že řeč je o nezpoplatněném videu: „Rádi bychom zůstali pohromadě s tím původním týmem a tudy se ubírá moje další rozhodování. Ještě nevíme, kde budeme, jednáme o tom. Jde nám o produkci kvalitního, volně šířeného video obsahu na internetu a chtěli bychom se stát dodavateli takového video obsahu. Možnosti spolupráce se teď teprve vyvíjejí, mělo by ale jít o spolupráci dvou samostatných subjektů. Zatím ale na stole nic nemáme.“

Kamil Čermák na Schodišti Konektoru. Foto: Jana Ašenbrennerová

Kamil Čermák na Schodišti Konektoru. Foto: Jana Ašenbrennerová

Kamil Čermák na Schodišti Konektoru. Foto: Jana Ašenbrennerová

Kamil Čermák. Foto: Jana Ašenbrennerová

Kamil Čermák na Schodišti Konektoru. Foto: Jana Ašenbrennerová