Online vydavatelé řeší problém s Adformem

Nižší počet impresí, jež začala reklamní platforma vykazovat, vedl k tomu, že ji vydavatelé přestávají uznávat jako podklad pro platby. Stalo se tak na prahu hlavní inzertní sezony.

Mediální agentury a internetové vydavatele zaměstnávají nesrovnalosti kolem platformy pro strojový nákup a šíření online reklamy Adform. Jde o počty impresí (zobrazení reklamních ploch), které Adform uvádí. Zhruba v říjnu totiž ve svém měření začal vykazovat víc než 20% odchylku oproti výsledkům z jiných měřicích systémů i proti údajům samotných vydavatelů, a to v jejich neprospěch. Jinými slovy vykazuje výrazně nižší počet impresí.

Je to zřejmě proto, že dánský Adform, se zastoupením ve víc než 35 zemích světa, mezinárodně změnil svou metodiku měření. Nová metodika měla lépe odrážet počet uživatelů, kteří reklamu opravdu zhlédli (každý měřící systém sledující online reklamu se snaží z výsledků odbourat podvodná robotická zobrazení reklamy nebo zohlednit blokování reklam uživateli, ale každý to řeší trochu jinak). Odchylka je ale v tomto případě natolik výrazná, že někteří čeští vydavatelé oznámili mediálním agenturám, že přestávají považovat výsledky Adform za podklad pro fakturaci. Se vzniklým problémem se podle informací Médiáře zabývají vydavatelství Czech News Center, Economia, Mladá fronta, Mafra či Tiscali Media nebo prodejci reklamy Media Club či Arbomedia.

„Víme o tom a řešíme to. Jednání probíhají s Adformem i na úrovni vydavatelů a agentur,“ uvedl pro Médiář Aleš Jeřábek, head of trading mediální skupiny GroupM. Podle jeho slov je příčinou právě zmiňovaná mezinárodní změna metodiky měření. „Adform tvrdí, že nyní je jeho měření přesnější a lépe podchycuje skutečné uživatele, ale pravda je, že se jeho výsledky natolik liší jak od jiných měření, tak od údajů samotných vydavatelů, že to není možné přejít.“ „Je divné, že Adform vychází výrazně jinak než všechna ostatní měření, včetně dalších měření třetích stran. To nemusí nutně znamenat, že měření Adformu je nyní nastaveno špatně, ale musíme si to vyjasnit a dojít co nejdřív k nějakému řešení,“ potvrdil i Jiří Vítek, šéf mediální agentury Mindshare, rovněž z GroupM.

Skutečnost, že se o věci mezi agenturami, vydavatelstvími a Adformem jedná, připustil také Michal Kubík, obchodní ředitel internetového vydavatelství Tiscali Media. „Jako vydavatelé tvrdíme, že tam výrazný rozdíl ve výsledcích měření je, ale kde vzniká a zda je oprávněný, to si musíme říct u jednoho stolu,“ řekl.

Ostatní oslovení zástupci vydavatelských domů ani společnosti Adform se zatím k dané věci vyjadřovat nechtěli. „Adform nebude v médiích komentovat obchodní vztahy se svými klienty a k zaslaným otázkám tedy nebudeme poskytovat žádné vyjádření,“ uvedl Michael Štádler, ředitel obchodního rozvoje Adformu.

„Za nás bohužel bez komentáře,“ napsala i Kristýna Teclová, specialistka komunikace vydavatelství Czech News Center, pod které patří například tituly Blesk či Reflex, a to včetně svých internetových podob. „Oficiálně bez komentáře“ ponechal otázky Médiáře také Petr Hatlapatka, šéf online prodejů obchodního zastoupení Media Club, prodávajícího například reklamní prostor televizí Prima, Barrandov a Óčko, opět včetně online verze.

Změna v hlavní reklamní sezoně

Proč vlastně vznikl s novou metodikou Adformu problém? Protože tento měřící systém začal uplatňovat novou metodiku, která měří výrazně nižší počty impresí, začalo být pro média obtížné zajistit nasmlouvané počty zobrazení dané reklamy. Změna totiž přišla na přelomu podzimu a zimy, tedy se začátkem hlavní reklamní sezony, kdy se média včetně internetových potýkají s velkou vyprodaností reklamního prostoru.

„Rozumím tomu, že Adform změnil centrálně metodiku na evropské úrovni a začal být přísnější třeba v oblasti robotického provozu. Ale je nešikovné, že to udělal právě v této době. Média jsou z toho přirozeně nervózní a může jim to zkomplikovat život, protože v době vysoké vyprodanosti najednou přestanou dostávat svým závazkům,“ míní Tomáš Řehák, ředitel firmy Programmatic, taktéž se věnující strojovému nákupu online reklamy.