Opavská staletí oživují historické centrum ve virtuální realitě

Projekt Opavská staletí se skládá z multimediální knihy a dvou aplikací pracujících s virtuální a rozšířenou realitou

Projekt Opavská staletí se skládá z multimediální knihy a dvou aplikací pracujících s virtuální a rozšířenou realitou

Studio virtuální reality Chronea Works připravilo ve spolupráci se Slezským zemským muzeem interaktivní expozici pod širým nebem. Pomocí virtuální i rozšířené reality se snaží místním obyvatelům přiblížit historii Opavského Horního náměstí.

V rámci projektu zaměřující se na místa a budovy z první poloviny 20. století vznikla multimediální kniha Opavská staletí a dvě stejnojmenné aplikace. Ta, která pracuje pouze s rozšířenou realitou, slouží jako doplněk ke knize. S její pomocí si mohou čtenáři zobrazit budovy a jiné objekty z knižních ilustrací a fotografií jako zmenšené 3D modely, a přepínat si mezi jejich vizualizací v průběhu několika období. 

Ke knize patří aplikace s rozšířenou realitou. S její pomocí se dají fotografie a ilustrace převést na 3D modely

Ke knize patří aplikace s rozšířenou realitou. S její pomocí se dají fotografie a ilustrace převést na trojrozměrné modely

Jednotlivé modely jsou interaktivní. Kromě toho, že mohou zobrazit informace o konkrétních objektech nabízí i vizualizaci v různých obdobích

Jednotlivé modely jsou interaktivní. Nabízí i vizualizaci v různých obdobích

Opavská staletí VR nabízejí zážitek přímo na Horním náměstí. Uživatelé si mohou náměstí projít a pomocí svých chytrých telefonů či tabletů si prohlédnout realitu doby s interaktivním průvodcem a dozvědět se bližší informace o historii místa. 3D prostředí virtuální reality pak ukáže podobu centra Opavy před druhou světovou válkou. Obě aplikace jsou k dispozici zdarma pro Android i iOS, knihu si lidé mohou zakoupit v turistickém centru v Opavě za 440 Kč.

Opavská staletí VR pracují s virtuální realitou přímo na Horním náměstí

Opavská staletí VR pracují s virtuální realitou přímo na Horním náměstí

Lidé mají možnost zjistit, jak náměstí vypadalo v době před 2. světovou válkou

Lidé mají možnost zjistit, jak náměstí vypadalo v době před 2. světovou válkou