Digitální agentury v Atlasu ukázaly, co mají letos nového. Podívejte se na fotografie a prezentace.

Operátoři: Internet v mobilu používá v Česku pětina populace

Třetina mobilních uživatelů používá „chytré“ telefony, nejvíc jich má operační systém Symbian.

Dva a čtvrt milionu lidí se v České republice připojuje k internetu prostřednictvím svých mobilních telefonů. Konkrétně je to 2,26 milionu, což činí 17 % z celkově 13,4 milionu uživatelů, respektive aktivních SIM karet.

„Odhadujeme, že v reálné populaci to bude 20 procent,“ uvedla svá březnová čísla Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS), která sdružuje trio největších operátorů na tuzemském trhu.

V součtu zohlednila ty, kdo se aspoň jednou připojil ke stránkám či si stáhl do mobilu obsah – byl připojen přes bránu mobilního operátora. Naopak započítáni nejsou ti, kdo se připojují přes WiFi či počítač. „Díky WiFi připojení je počet uživatelů internetu v mobilu ještě vyšší,“ odhaduje asociace.

Z dvou a čtvrt milionu je podle APMS nejvíc uživatelů mobilního internetu u T-Mobilu (41 %; minulý týden oznámil 920 tisíc „mobilních“ klientů), dále u Telefóniky O2 (36 %) a Vodafonu (23 %). Odpovídá to celkovým tržním podílům jednotlivých operátorů, podle počtu aktivních SIM karet.

Z dvou a čtvrt milionu mobilních uživatelů má 37 % možnost surfovat na „chytrém“ telefonu, přístroji vybaveném otevřeným operačním systémem. Mezi nimi má nadpoloviční podíl Symbian od Nokie (65 %), dále Android od Googlu (13 %), Apple (12 %), Microsoft (8 %) a BlackBerry (2 %).