Hudebník a producent Karel Vágner prodal vydavatelství Multisonic, píše E15. „Ve chvíli, kdy něco vydáte, visí deska během krátké doby někde na internetu,“ řekl, proč se firmy po 29 letech zbavil.

Opletal se zbavuje e-shopů s mobily, Lion Mobile prodal firmě iKiwi

Jiří Opletal

Jiří Opletal

Podnikatel Jiří Opletal prodal internetové obchody XM.cz (dřív Xiaomimobile.cz) a Levnesmartphony.cz s celkovým loňským obratem 120 milionů Kč české firmě iKiwi. Ta kupuje kompletní strukturu e-shopů i s jejich zázemím v Číně. Koupě se uskutečňuje prostřednictvím firmy Lion Mobile, kterou dosud vlastnil Opletal.

Akvizicí uskutečňuje iKiwi další krok k záměru vybudovat významného středoevropského hráče na poli e-commerce v oblasti chytrých technologií. Ředitelem Lion Mobile bude od července Jiří Hradecký, který dosud ve firmě zastává post nákupčího. „Pro rok 2020 máme v plánu expanzi do Maďarska, Polska a na Slovensko. Rok nato bude na řadě Bulharsko, Rumunsko a Slovinsko. Zkušenosti Lion Mobile s výrobou zařízení v Číně a byznysem na internetu jako takovým nám do tohoto plánu přesně zapadají,“ uvedl šéf a vlastník iKiwi Martin Zeman.

Jiří Opletal do e-commerce vstoupil v roce 2012 po návratu ze studií na Tchaj-wanu. Prostřednictvím svých e-shopů nabízel na českém trhu na 50 značek čínských smartphonů. „Tenkrát nikdo nevěděl, jestli uspěje Xiaomi, nebo třeba OukiOuk. Všechny značky tu zněly stejně exoticky a všechno bylo v plenkách. Nejtěžší bylo obejít si všechny vznikající továrny, prodejce, rozebírat telefony a zjišťovat podle seznamu komponentů, kdo dává do přístrojů podřadné součástky, kdo umí navrhnout základní desku a kde mají vývojáře, kteří aspoň trochu přemýšlejí a rozhodnout s kým do toho jít,“ popisuje dnes Opletal.

Dál se chce věnovat startupu Coworkbooking.com, který založil spolu s Markem Tůmou a Jan Dohnalem.