Opletal se zbavuje e-shopů s mobily, Lion Mobile prodal firmě iKiwi

Jiří Opletal

Jiří Opletal

Podnikatel Jiří Opletal prodal internetové obchody XM.cz (dřív Xiaomimobile.cz) a Levnesmartphony.cz s celkovým loňským obratem 120 milionů Kč české firmě iKiwi. Ta kupuje kompletní strukturu e-shopů i s jejich zázemím v Číně. Koupě se uskutečňuje prostřednictvím firmy Lion Mobile, kterou dosud vlastnil Opletal.

Akvizicí uskutečňuje iKiwi další krok k záměru vybudovat významného středoevropského hráče na poli e-commerce v oblasti chytrých technologií. Ředitelem Lion Mobile bude od července Jiří Hradecký, který dosud ve firmě zastává post nákupčího. „Pro rok 2020 máme v plánu expanzi do Maďarska, Polska a na Slovensko. Rok nato bude na řadě Bulharsko, Rumunsko a Slovinsko. Zkušenosti Lion Mobile s výrobou zařízení v Číně a byznysem na internetu jako takovým nám do tohoto plánu přesně zapadají,“ uvedl šéf a vlastník iKiwi Martin Zeman.

Jiří Opletal do e-commerce vstoupil v roce 2012 po návratu ze studií na Tchaj-wanu. Prostřednictvím svých e-shopů nabízel na českém trhu na 50 značek čínských smartphonů. „Tenkrát nikdo nevěděl, jestli uspěje Xiaomi, nebo třeba OukiOuk. Všechny značky tu zněly stejně exoticky a všechno bylo v plenkách. Nejtěžší bylo obejít si všechny vznikající továrny, prodejce, rozebírat telefony a zjišťovat podle seznamu komponentů, kdo dává do přístrojů podřadné součástky, kdo umí navrhnout základní desku a kde mají vývojáře, kteří aspoň trochu přemýšlejí a rozhodnout s kým do toho jít,“ popisuje dnes Opletal.

Dál se chce věnovat startupu Coworkbooking.com, který založil spolu s Markem Tůmou a Jan Dohnalem.