Novinky roku 2019 z 19 agentur přinesl letošní Digiveletrh. Podívejte se na fotografie.

KSČM ani ČSSD neuspěly s návrhy, aby vláda vysvětlila zásah vojenské policie v ČT

“Není možné, aby byl na veřejnoprávní médium činěn takový nátlak,” uvedl předseda poslanců KSČM.

  • ČTK
  • 15. 03. 2011 14:35

Sněmovna se podle opozice měla zabývat pátečním zásahem vojenské policie v České televizi.

Komunisté se snažili na dnes začínající schůzi dolní komory parlamentu zařadit bod, v němž by měl záležitost vysvětlit premiér Petr Nečas (ODS). Poslanec ČSSD Vítězslav Jandák, který se v pátek v televizi objevil, žádal totéž po ministru obrany Alexandru Vondrovi (ODS).

Předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik už dopředu prohlásil, že pokud to poslanci odmítnou nebo vysvětlení nebude uspokojivé, KSČM se bude snažit vyvolat schůzi dolní komory k vyslovení nedůvěry vládě. Sněmovní debatu o zásahu v České televizi žádá i ČSSD.

Ani Kováčikův, ani Jandákův návrh nebyl hlasováním schválen.

Sociální demokraté už předtím nechtěli v této souvislosti hovořit o hlasování o nedůvěře vládě. Jandák na tiskové konferenci ČSSD uvedl, že o vyslovování nedůvěry se na zasedání jejich poslaneckého klubu nemluvili, ale on by svůj podpis připojil.

V pátek na místě zásahu v televizi Jandák řekl, že zásah nebyl protiprávní, ale forma nebyla adekvátní. “Když si jdu pro papír, nepotřebuju devět samopalů. Ale to je věc formy, za to zodpovídá pan ministr Vondra, jeho policie,” prohlásil. “Trošku to smrdí,” dodal.

“Není možné, aby byl na veřejnoprávní médium činěn takový nátlak,” zdůraznil Kováčik. Akci vojenské policie označil za zastrašování a vyhrožování. Pokud se komunistům nedostane dostatečného vysvětlení ve sněmovně, začnou sbírat podpisy za svolání schůze s hlasováním o vyslovení nedůvěry koaličního kabinetu ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Potřeba jsou podpisy 50 poslanců, komunistů je 26. Museli by proto získat také podpisy sociálních demokratů.

ČSSD ale zatím o takovém kroku neuvažuje. “V tuto chvíli bych nechtěl hovořit o tom, že bychom organizovali hlasování o nedůvěře vládě. Budeme chtít nejprve zařadit příslušný bod a potom je další alternativou svolání mimořádné schůze, kde by se toto téma otevřelo,” řekl novinářům úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Pokud by koalice debatu a případně i mimořádnou schůzi znemožnila, ČSSD zváží další postup, uvedl Sobotka.

Vládní Věci veřejné vnímají věc ve dvou rovinách, upozornil dnes jejich místopředseda sněmovního volebního výboru Petr Skokan. V té právní je podle něj potřeba vyjasnit, jaký byl původní požadavek na státního zástupce, co ten požadoval po soudci a co soudce vtělil do svého povolení. “Teprve podle toho bude lze posoudit přiměřenost zásahu,” uvedl Skokan s tím, že o vysvětlení požádal kromě ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) i ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS).

Jeho stranický kolega z branně-bezpečnostního výboru Viktor Paggio upozornil, že vyšetřovatelům Vojenské policie, kteří jsou často doktoři práv či lidé se zkušeností z civilní policie, velí vojáci původně z bojových útvarů. “A tak se nemůžeme divit, že jejich zákroky často připomínají vojnu,” uvedl poslanec. Proto navrhuje oddělit vyšetřovatele od zbytku Vojenské policie a vtělit je pod generální inspekci ozbrojených sil.

Nečasova koaliční vláda už jedno hlasování o nedůvěře přečkala, a to loni v prosinci. Tehdy opozice vyvolala schůzi v souvislosti s údajnou korupční aférou kolem nyní již exministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS).

Do televize vtrhla desítka vojenských policistů v kuklách a se samopaly. Na základě soudního příkazu hledali spis Vojenského zpravodajství, který měl dříve redaktor Karel Rožánek a který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka.

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) postavil mimo službu náčelníka Vojenské policie Vladimíra Ložka a dva důstojníky odpovědné za provedení zásahu. Akce se prověřuje.