Orientovat se ve složité, věčně se proměňující mediální krajině

Občas nemusíme kvalitní čtení honit po celém internetu. Stačí se podívat, co vyšlo přes týden u nás.

Supreme

Supreme

Nové vydání Nedělní přílohy internetu naplno dostojí jménu svého chlebodárce. Zaměřujeme se téměř výsostně na média. Komplexní téma si žádá komplexní přístupy, podle toho jsme vybírali. Ani tentokrát jsme ale nevynechali drobné odlehčení na konec. Zbývá tedy jen popřát inspirativní čtení!

Text

„Dnes na trhu není podstatné, jestli média vydělávají“ / Ondřej Aust & Jakub Jetmar, Médiář

Velká věc nejen rozsahem. Na Médiáři jsme připravili rozsáhlý rozhovor s Michelem Fleischmannem, doyenem českého soukromého rádia. Fleischmann po třech dekádách skončil v čele Lagardere, aby se stal velvyslancem ve Francii. Neváhali jsme a mezidobí využili, abychom s ním nad dýmem Gauloisek pomeditovali nad historií a budoucnost rádia a médií obecně. Je to krása, když někdo dokáže myslet široce jako Fleischmann.

Nerušená jízda Googlu končí / Jakub Jetmar, Médiář

Pročetl jsem asi milion článků o Googlu, abych popsal diskuze kolem jeho monopolního postavení na trhu s online reklamou a vyhledáváním. Tady je výsledek, druhý díl seriálu o médiích a Googlu (v prvním jsem rozplétal důležitou evropskou směrnici o copyrightu).

A proč této situaci věnovat pozornost? Nikdy v historii neměla žádná firma takovou moc nad toky informací. Příští roky budou, tvrdím, plné zásadního vyjednávání o nové společenské smlouvě mezi lidmi a platformami. Tohle je orientační základ o dvaadvaceti tisících znaků. Komu by to nestačilo, v článku je dostatek odkazů na další čtení.

Mindf*ck: Cambridge Analytica and the Plot to Break America / Christopher Wylie

Na Facebook samozřejmě nezapomínáme. Dáváme proto k dobru doporučení od našeho kamaráda informatika Toma, který nadšeně přečetl zpověď whistleblowera Christophera Wylieho. Ten svět zpravil o skandálu okolo firmy Cambridge Analytica a možnostech ovlivňování voleb.

Wylie v knize otevírá řadu témat nezbytných pro čtení budoucích diskusí o regulaci obchodu s uživatelskými daty. Vedle srozumitelného technologického pohledu na věc přidává i mnoho empatie, kterou se obdobná literatura a Silicon Valley obecně úplně nehemží. Prý skvělé čtení.

Transparentní společnost / Gianni Vattimo

Kdo chce teoretičtější disputaci nad postmoderní situaci ve světě médií, nechť se obrátí na nedlouhou knihu vydanou v Rubatu. Očekávejte problematizaci termínů jako postpravda nebo zamyšlení nad mýty ve 21. století. Proč knížku číst, poradí i Tereza Matějčková.

What’s Left of Condé Nast / Reeves Wiedeman, New York

Starší lidé nám občas říkají, že kdysi existovala věc známá jako magazín. Krásný, lesklý kus tiskoviny. My jsme vyrostli do světa Googlu, takže si musíme magazíny skládat sami. Koho ale zajímá nedávná minulost a současnost vydavatelství těch největších (Vogue, New Yorker, Vanity Fair), tohle je vyčerpávající piece.

Five years ago, Condé made 80 % of its revenue from print advertising but now makes more than 60 % in other ways. “It’s weird what we’re doing for money,” one GQ employee said. Condé Nast is currently in a monthlong stretch of events that includes Vogue’s Forces of Fashion, The New Yorker Festival, Bon Appétit’s Hot 10 Party, Vanity Fair’s New Establishment Summit, Condé Nast Traveler’s annual summit, and a four-day Wired event in San Francisco

Audio

We live in the good place. And we’re screwing it up / The Ezra Klein Show

Klimatoložka Kate Marvel je výsostně sympatická na první poslech: často odpovídá „nevím“ nebo „to fakt není moje parketa“. V podcastu Ezry Kleina ovšem zazní i spousta informačně bohatších výroků. Od těch exaktních (Jak se vlastně modeluje oteplování planety?) po mystické, spekulativní (Jaké narativy používáme při řeči o klimatické krizi; a dokážeme ji odvrátit v rámci demokracie?) Poslouchejte, budete o moc moudřejší.

Psychedelie

The Donald - Trumpwave

Odlehčení nakonec. Původně jsem chtěl doporučit minisérii Netflixu o počátku Donalda Trumpa - od prvního hotelu v New Yorku po ohlášení kandidatury (stojí za zhlédnutí). Namísto toho si ale můžete pustit něco kratšího, přitom stejně horečnatého - klip kombinující jeho erotický sen s estetikou osmdesátkového velkoměsta. Aerobik, dietní kola, Donald.

Jakub Jetmar & Ondřej Sliš

George

Nedělní přílohu internetu podporuje digitální bankovnictví George