Ostravské Forum Nová Karolina změnilo majitele za 5,4 miliardy Kč

Forum Nová Karolina v Ostravě

Forum Nová Karolina v Ostravě

Forum Nová Karolina v Ostravě

Forum Nová Karolina v Ostravě

Forum Nová Karolina v Ostravě

Forum Nová Karolina v Ostravě

Interiér Fora Nová Karolina v Ostravě

Interiér Fora Nová Karolina v Ostravě

Forum Nová Karolina v Ostravě

Forum Nová Karolina v Ostravě

Nákupní a zábavní centrum Forum Nová Karolina v Ostravě má nového majitele. Od britské investiční skupiny Meyer Bergman a kanadského penzijního fondu HOOPP ho koupila firma Reico, správce nemovitostních fondů České spořitelny. Objem transakce je 5,4 miliardy Kč. Poradcem Meyer Bergman při prodeji byla Cushman & Wakefield, Reico zastupovala CBRE. „Součástí naší investiční strategie bude nemovitost dál dlouhodobě rozvíjet a posílit tak centrální část Ostravy v oblasti spotřeby, gastronomie, zábavy a služeb obecně,“ uvádí Tomáš Jandík z fondu Reico.

Akvizicí nákupního střediska se fond České spořitelny po více než třech letech investičně vrací do Ostravy. V roce 2015 zde prodal budovu v ulici Antonína Macka, kde byla hlavním nájemcem Cestovní kancelář Fischer. Forum Nová Karolina otevřelo v roce 2012, těsně před otevřením ho v roce 2011 koupil jeho dosavadní vlastník. Meyer Bergman European Retail Partners přitom ostravské centrum o rozloze 58.431 metrů čtverečních pořídila společně s Forem Ústí nad Labem v partnerství s penzijním fondem Healthcare of Ontario Pension Plan (HOOPP).

Nyní Karolinu ročně navštíví kolem 9,5 milionu lidí, objem tržeb vykazuje meziroční 10% nárůst. Spádová oblast Ostravy činí kolem 600.000 obyvatel. Mezi více než 200 nájemců patří hypermarket Albert, Calvin Klein, Orsay, Gant, Replay, Peek & Cloppenburg, H&M, C&A, Marks & Spencer, Reserved, Intersport, restaurace Coloseum Restaurant nebo McDonald’s, posilovna Form Factory Fitness Center či multiplex Cinema City. V posledních měsících k nim přibyly Samsung, indická restaurace Golden Bird nebo pobočka Revírní bratrské pokladny. Prodejna iStores s výrobky od Applu nedávno expandovala na dvojnásobnou plochu. Nové jednotky se připravují pro restauraci Running Sushi či prodejnu Xiaomi. Obsazenost centra je 95 %.

Podle Martina Kubíka, ředitele společnosti Active Retail Asset Management, která o Forum od jeho otevření v roce 2012 pečuje a má v něm působit dál, návštěvnost i tržby kontinuálně rostou a významně se v poslední době zlepšila také skladba nájemců. „Řada z nich v Ostravě dosahuje lepších výsledků než v Praze nebo v Brně,“ tvrdí Martin Kubík.

„Prodej Fora Nová Karolina je důležitým mezníkem konsolidace segmentu maloobchodních nemovitostí, jelikož pro investory se jednalo o jednu z posledních příležitostí k získání význačné pozice na českém trhu,“ říká Alexander Rafajlovič z investičního týmu Cushman & Wakefield pro střední a východní Evropu. „S jistotou můžeme už nyní říci, že prodej obchodního centra Forum Nová Karolina je v letošním roce největší transakcí v segmentu maloobchodních prostor v Česku,“ potvrdil Vítězslav Doležal z CBRE. „CBRE v současné době monitoruje na trhu přes 30 transakcí. Většina z nich bude uzavřena v průběhu roku 2019. Kvůli rekordně úspěšnému roku 2017 letos očekáváme pokles objemu investic až o 40 % na úroveň 2,2 miliardy eur,“ doplnil.

„I díky Foru Nová Karolina se budou maloobchodní transakce podílet na přibližně třetině celkového objemu investic v letošním roce,“ doplňuje Katarína Brydone, head of retail v CBRE. „Stále vnímáme silnou poptávku po kvalitních nákupních centrech od zahraničních i místních investorů. Je však nutno zmínit, že podíl místních investorů na celkových investicích i dál vzrůstá. Očekáváme, že se letos přiblíží k 50 %. Dostáváme se tak na úroveň vyspělých západních trhů.“

Vývoj tržeb v regionálních nákupních centrech v Česku vykazuje od roku 2015 meziroční nárůsty od 7 do 12 %, ukazuje CBRE Shopping Centre Index. Podobný trend lze podle CBRE očekávat v roce 2018, kdy kupní sílu obyvatel posilovala dobrá ekonomická situace, tedy růst HDP, mezd a nízká nezaměstnanost. „V roce 2019 očekáváme i nadále meziroční narůst, který však bude díky slábnoucí ekonomice menší,“ uvádí CBRE.