Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Ostravské Makro prodávalo jablka se sedmkrát vyšším množstvím pesticidu

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zjistila nadlimitní přítomnost pesticidu chlorpyrifos v šarži nebalených červených jablek Šampión z Polska. Jablka prodával velkoobchodní řetězec Makro ve své ostravské prodejně. Nejedná se o první případ přítomnosti pesticidů v dovážených jablkách z Polska, stejný scénář zjistila inspekce na konci loňského listopadu v případě jablek u velkoobchodu Big Fresh Fruits z Radotína. 

Maximální povolený limit pro přítomnost pesticidu byl 0,01 miligramů na kilogram, jablka v Makru překročila tento limit více než sedmkrát - laboratoř naměřila hodnotu 0,075 mg/kg. Dodavatelem do Makra je firma Olymp Fruit z Trutnova.

„Makro Jablka Šampion od dodavatele Olymp Fruit bezodkladně vyřadilo ze sortimentu do doby, než k novým dodávkám budou adekvátní testy na pesticidy. Veškeré další dodávky od tohoto dodavatele budou přijaty pouze na základě výsledků testů na pesticidy. Požadován bude doklad o rozboru s uvedením odrůdy a čísla partie dodávky,“ uvedla Marta Nováková, vedoucí oddělení kvality v Makru.

Inspekce informaci vložila do evropského systému rychlého varování Systému rychlého varování potraviny a krmiva (RASFF) a s kontrolovanou osobou zahájí správní řízení o uložení sankce.