Palírna U Zeleného stromu koupila rodinnou Distillery Kleiner

Likérka Palírna U Zeleného stromu koupila českého výrobce destilátů Distillery Kleiner. Objem transakce strany nekomentovaly, podle údajů z obchodního rejstříku však likérka získala v destilérce 100 %. Palírna U Zeleného stromu (dříve Granette - Starorežná Distilleries), která vyrábí například Starou mysliveckou, Hanáckou vodku nebo Blend 42 vodku, si od spojení slibuje snazší vstup do gastronomie, zejména do vybranějších restaurací. Prvním produktem, který se v rámci nové spolupráce obou firem objeví na trhu, je desetiletá višňovice.

Manželé Kleinerovi

Manželé Kleinerovi, Jan a Růžena

Distillery Kleiner si díky prodeji uleví od logistické a administrativní „zátěže“, jak firma sama uvádí. „Cítil jsem potřebu přerodit se do další etapy Distillery Kleiner, kdy jako nejlepší možný způsob se mi jevilo nalezení strategického partnera. Jsem upřímně velmi rád, že se nám podařilo najít partnera s čistě českým kapitálem, se kterým cítím velikou sounáležitost v otázkách budoucího vývoje a směřování Distillery Kleiner,“ prohlásil Jan Kleiner, zakladatel firmy. Kleiner, který se zbaví manažerských povinností spojených s řízením firmy, se hodlá věnovat vývoji nových produktových řad. 

Krok k prémiové gastronomii

Palírna U Zeleného stromu se letos výrobně přesunula na Moravu do Hané a změnila název. Její tržby loni byly 1,4 miliardy Kč a zisk 20 milionů Kč, po Stock Spirits Group je druhým největším producentem lihovin v Česku. Palírna aktuálně vyváží své produkty do více než 20 zemí na celém světě, menšímu spojenci s exportem nyní pomůže. „Jsme přesvědčeni, že dokážeme značce Kleiner otevřít dveře na náročné trhy v USA, Austrálii nebo Číně,“ dodal Pavel Kadlec, ředitel Palírny U Zeleného stromu.

Kleiner se bude podle tiskového prohlášení konzultačně podílet na vzniku nových produktů likérky. Masový výrobce lihovin si od menší destilérky, která dodává produkty i do českých restaurací oceněných Michelinskou hvězdou, slibuje pomoc se vstupem i do sektoru prémiové gastronomie. 

Distillery Kleiner je rodinná firma se sídlem v Žešově nedaleko Prostějova, která vyrábí malosériové limitované edice ovocných destilátů. Od sklizně ovoce až po stáčení do lahví, kterých loni firma prodala 5.000, je výroba manufakturní. Destilérku vede Jan Kleiner s manželkou Růženou, firmu založili před 15 lety. Manželé loni investovali řádově milionovou částku do vybudování designového sklepa zrajících destilátů a degustačních prostor. K oficiálnímu otevření dojde by mělo dojít letos a sklep bude pro veřejnost otevřen v roce vždy 5 měsíců. 

Sada ovocných destilátů Distillery Kleiner

Sada ovocných destilátů z Distillery Kleiner

Kromě restaurací je možné jejich destiláty koupit v pražské karlínské prodejně Warehouse #1. Cenově se produkty Distillery Kleiner pohybují v řádech nižších tisíců korun. Desetiletá višňovice, kterou Kleinerovi uvedou ve spolupráci s Palírnou U Zeleného stromu, získala letos druhé místo na světové soutěži World Spirits Competition v San Franciscu.