Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Pan Uhlí neumí to, co Mr. Wind

Nad kampaní Ostravsko-karvinských dolů

Znáte to. Kropící vůz vyjíždí zpravidla po dešti. Popeláři blokují jednosměrky v centru Prahy zásadně kolem čtvrté hodiny odpoledne. V televizi běží reklama s pojišťováky, kteří pomohou, kde mohou. A hned po ní reklama na uhlí, které (také personifikováno) pomůže, kde může.

Uhlí. Hm. Kdyby tak umělo zase zařídit uhelné prázdniny. Jediná pozitivní emoce spojená s uhlím, kterou si vybavuji. Nyní nám pan uhlobaron nabízí další důvody, proč máme mít rádi uhlí. Reklama je velkoryse pojatá – to každopádně. Jaderná energie je v nemilosti. Král Roman nakonec také. Ideální timing – jak říkáme v marketingu.

Nyní ke spotu samotnému. Postprodukčně náročná věc. V období krácení produkčních rozpočtů je to pro filmaře jistě zajímavá výzva. Pro tvůrce jakbysmet. Kde však vzít inspiraci k tak neuchopitelnému zboží, jakým je uhlí? Podobnost se slavným spotem na větrnou energii není jistě čistě náhodná.

Posuďte sami:

Cíle byly stejné. Vzít na milost energii, skrývající se ve větru – v našem případě tedy v uhlí. Pochopit jeho užitečnost. Ale proč mě baví víc Mr. Wind, než pan Uhlí? Hlavně proto, že pan Uhlí se bere moc vážně. A mnohokrát to bylo řečeno a ještě mnohokrát asi bude – natočeno je to moc hezky. Jenže Mr. Wind byl první a situace ve scénáři jsou napsány lépe a vůbec je to celé jaksi zajímavější. A to nemám vůbec slabost pro větrné mlýny, lemující rakousko-uherské území. Naopak!

Největší rozdíl je v tom, že se tvůrci Mr. Winda nebáli a stylizovali jeho postavu jako lehce mentálně retardovaného jedince. A jak známo – s takovým člověkem máte přirozeně větší soucit.

S panem Uhlím nesoucítím. Nemám jediný důvod. Pan Uhlí se jen vychloubá, co všechno umí a nakonec si ještě stěžuje, že ho nikdo dostatečně nedocení. Investor složil fůru uhlodolarů nejen u sklepního okénka českého filmu (Odcházení), ale nyní nasypal další fůru také do české reklamy.

Nesvítí někde zbytečně?