„Papírková animace Directu je prostě boží!“

„I pojišťovnu můžete mít rádi.“ Další spoty Directu vystříhané z papíru dostaly v Reklamní katovně vysoké hodnocení. Špatně si nevedla ani Jihlavanka, které jde o mladé „kafaře“.

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 30. týden 2019

 1. Ové Pictures, Brain One: Konečně normální pojišťovna (64 %)
  značka: Direct, klient: Direct pojišťovna
 2. B&T: Pauza na pořádné kafe (58 %)
  značka: Jihlavanka, klient: Tchibo
 3. Triad Advertising: Skutečná otázka, neskutečná odpověď (50 %)
  značka: Kingswood, klient: Plzeňský Prazdroj
 4. VCCP: Záleží nám na tom, abyste jedli lépe (43 %)
  značka: Albert, klient: Albert Česká republika
 5. Ogilvy: Osvěž si den (35 %)
  značka: Staropramen, klient: Pivovary Staropramen

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 6 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Direct má další „vystříhaný“ spot (64 %)

Direct pojišťovna po necelém roce přichází s další reklamní kampaní, tentokrát zaměřenou na konkrétní produkty, kterými chce podpořit a komunikovat své poslání – měnit svět pojišťovnictví k lepšímu, aby lidem v průšvihu pomáhal. Během června spotřebitelé viděli tři dvacetivteřinové spoty, jež popisovaly výhody majetkového, cestovního a autopojištění. I tentokrát jsou spoty stříhané z papíru. Opět na nich pracovalo kreativní duo Ové Pictures ze Slovenska. „Jde o velmi pracnou techniku, při které každý záběr musíte mít vystřižený z papíru. Následně jej vyfotíte a animujete. I díky tomu je ale kreativa kampaně nepřehlédnutelná a jasně odlišitelná od ostatních,“ popsala mluvčí pojišťovny Nela Maťašeje. Na kreativě Direct pracuje s agenturou Brain One.

Iva Hadj MoussaVizuální styl Directu už jsem chválila posledně, a připadá mi, že nové spoty jsou dokonce ještě lepší. Oceňuju taky schopnost vměsnat do krátkých spotů celkem dost (srozumitelných) informací. Povedené, výrazné, a přitom nenásilné.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pavel JechortJe to trochu ospalé. Promovat produktové featury u pojištění dává smysl. Ještě by to chtělo přijít s nějakými odvážnými. Chytáky v pojistných podmínkách řeší jen ti, co už se napálili. Zbytku jsou po právu šumák.
Pavel Jechort

Míla KneprHezké. Jednoduché, čistá exekuce a v kategorii odlišné. Navíc zajímavá a relevantní produktová propozice. Jen ten voiceover mě tahá za uši - Hospodin a hospodyně, trochu moc na sílu.
Míla Knepr (Silver Pack)

Michal ŠollerVždycky ocením vlastní styl, navíc je i myšlenka hezky podaná. Kurňa, já bych jim to skoro i věřil, že jsou jiní.
Michal Šoller (Cognito)

Štěpán ZálešákMiluju všechny věci, které jsou jiné, a tahle papírková animace je boží. A ještě je to moc hezky napsané – podtrženo, vystřiženo!
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

I pojišťovnu můžete mít rádi. Palec nahoru — hezké je to.
Jan Šimek (Mustard)

2. Jihlavanka jede Hornbach style (58 %)

Výrobce kávy Jihlavanka přichází s novou komunikační platformou Pauza na pořádné kafe. Navazuje s ní na své tradiční téma odměny a poctivé práce, přičemž tentokrát se soustředí na „nepracovní“ část. Chce tak zaujmout mladší cílovou skupinu, mimo tradiční pijáky turka, kteří jinak tvoří významnou část zákazníků Jihlavanky. „Kromě oslovení mladší cílové skupiny chce Jihlavanka také posílit českou kávovou kulturu, kde jsou pravidelné pauzy na kafe – ve srovnání s jinými zeměmi – stále spíš neznámým fenoménem. Po řadě let, kdy své zákazníky tradičně odměňovala za dobře odvedenou práci, tak plánuje Jihlavanka naučit zlaté české ručičky novou dovednost. Chvíli nepracovat,“ uvádí brand managerka Anna Hořáková. „Naším cílem je vtisknout Jihlavance sebevědomí a charisma, a tím ji dostat do pozice, do které patří, do pozice silného lídra trhu relevantního pro kafepijce napříč věkovými skupinami. Způsob, jakým to děláme, je pro nás klíčový. Koncept Pauza na pořádné kafe vystupuje z kategorie svojí realističností, lidskou tonalitou bez příkras a českostí. Proto nikde v komunikaci neuvidíte perfektní vyumělkované záběry plné 3D nebo dokonalé food shoty. Naši kafaři nejsou happy smiley shutterstock people a když si dělají kafe, tak prostě udělají bordel,“ popisuje kreativní styl a strategii komunikace Jan Jelínek, kreativní šéf a zakladatel B&T.

Iva Hadj MoussaJe sympatické, že Jihlavanka našla své teritorium mezi takzvanými normálními lidmi, u kterých ještě nevymizela záliba v turkovi. Rozhodně bych tímto směrem pokračovala i dál, všichni nejsme George Clooney! A přestože bych klidně oželela ten poslední vtípek s montérkami, normálně jsem během spotu dostala chuť na kafe. A to už jsem dneska vypila dvě.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pavel JechortNež si sedl na ten gauč, celkem to ušlo. Ale uniklo mi, proč si Jihlavanka myslí, že je „pořádné“ kafe.
Pavel Jechort

Míla KneprJá nevím. Mám takový ambivaletní pocity. Je to jiné než obvyklé reklamy v kategorii, a vlastně mě to baví. Asi proto, že to je takové hornbachovité. Ale Jihlavanka jako espresso, to mi zatím hlava nebere. I když SUV od Dacie, to bylo před lety taky sci-fi.
Míla Knepr (Silver Pack)

Michal ŠollerJihlavanka má koule, když o sobě tvrdí, že je pořádné kafe. Mladí milovníci přesto budou sahat po jiném brandu, který je víc in. Video trochu Hornbach style, ale líbí se mi. Budu Jihlavance držet palce.
Michal Šoller (Cognito)

Štěpán ZálešákMoc pěkná režie! Teda (bohužel) až na ten závěrečný dialog, ale budu to brát jen jako jeden nepovedený dvojitý rittberger v jinak superčisté jízdě.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Kávu? Ne, raději kafe! Trochu křeč na konci, ale jinak neurazí.
Jan Šimek (Mustard)

3. Kingswood zve na šťavnatý pokec (51 %)

Kingswood: Skutečná otázka, neskutečná odpověď (Triad Advertising)

Kingswood: Skutečná otázka, neskutečná odpověď (Triad Advertising)

Po letech komunikace „pohodičky“ přichází cider Kingswood od Plzeňského Prazdroje s novou linkou, která motivuje k vedení smysluplnějších rozhovorů s přáteli. Tvářemi letní kampaně jsou Žofie Dařbujánová, zpěvačka skupiny Mydy Rabycad, herec Milan Peroutka a designérka Alex Monhart, jichž se můžou lidi ptát v interaktivní hře. Cílem nového komunikačního konceptu, který vznikl ve spolupráci s agenturou Triad Advertising, je podpořit především prodej čepovaného cideru v letních měsících.  „Chceme lidem říci, že čepovaný Kingswood je drink, při kterém se dobře povídá, a proto přicházíme s komunikační linkou Pro šťavnatější pokec,“ vysvětluje Dominika Drvoštěpová, brand manažerka Kingswoodu. „Štavnatost je funkční benefit značky. Právě šťavnatostí se totiž cider odlišuje od piva nebo kávy, u kterých jsou lidé zvyklí si povídat.“ Kampaň povzbuzuje lidi, aby se svých přátel neptali jen na strohé „jak se máš?“ a nespokojili se s odpovědí „dobře“, ale pokládali jim skutečné otázky. „Realitou dnešní doby totiž je, že své kamarády sledujeme na sociálních sítích a nabýváme pocitu, že o nich víme téměř všechno,“ říká Rado Jankovič, creative team leader z Triadu. „Když se pak ale sejdeme naživo, někdy pořádně ani nevíme, jak hovor navázat. Pro šťavnatější pokec přitom stačí jen položit dobrou otázku a kvalitní konverzace je na světě.“

Iva Hadj MoussaVizuálně velmi povedená kampaň (printy mají krásné světlo) a smysluplná myšlenka. Líbí.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pavel JechortJá to nechápu. Nechápu souvis, proč bych měl něco dělat, proč na to koukat, proč pít. Nechápu.
Pavel Jechort

Míla KneprInsight a kreativní myšlenka mě baví. (Když mluvím se synem, tak se mě vždycky zeptá, na co se v týdnu těším...) Jen asi nejsem dost bystrý, abych pochopil proč „skutečná otázka a neskutečná odpověď“.
Míla Knepr (Silver Pack)

Michal ŠollerHezký vizuály, hezký nápad. Ono je to vlastně celé takové hezké a milé, jen se mi trochu stýská po opičácích.
Michal Šoller (Cognito)

Štěpán ZálešákOtázku pro šťavnatou odpověd si představuju šťavnatější, ale chápu, že klient nechce reklamu, která by se mohla vysílat až po desáté nebo s hvězdičkou.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Skutečná otázka? Fajn. Neskutečná odpověď? Neslyšel jsem.
 Jinak takový mile letně nablblý. Ale asi jo, palec nahoru.
Jan Šimek (Mustard)

4. Albert nabádá Čechy, aby jedli líp (43 %)

Nová marketingová komunikace maloobchodního řetězce Albert formou dialogu se zákazníkem přináší rady, jak mohou Češi jíst líp a zdravěji. Albert chce být partnerem a pomocníkem při výběru kvalitních potravin, víc než polovina jeho obchodů prošla celkovou rekonstrukcí a také změnou sortimentu, ve všech obchodech se pak představilo oddělení Zdravě s Albertem. Kampaň od VCCP Prague nazvaná Záleží nám na tom, abyste jedli lépe rozvíjí motto Stojí za to jíst lépe, jež Albert představil na začátku loňska, s důrazem na inspiraci, zdraví a čerstvost. „Víme, že lidé stále víc přemýšlejí o tom, co jedí a hledají kvalitní a čerstvé potraviny,“ říká Kateřina Harris, marketingová ředitelka obchodů Albert. „Chceme být pomocníkem a inspirátorem, aby Češi jedli lépe. Zároveň si uvědomujeme, že každý z nás má jiné potřeby, pro každého z nás znamená jídlo něco jiného, a proto se ptáme přímo našich zákazníků, co pro ně znamená jíst lépe.“

Iva Hadj MoussaJedna věc je na tom dobrá a druhá ne. Vydařené jsou záběry jídla, chleba křupá až sem a když jsem viděla rajče, málem jsem snědla monitor. Ale upřímně, to provedení, jakým lidé říkají názory na jídlo je... trochu bizarní.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pavel JechortTady někdo nakupuje na Rohlíku, co?
Pavel Jechort

Míla KneprJasné, appetizing, jako reklama fajn. Bohužel, i v retailu platí, že bizoní stádo běží tak rychle, jako nejpomalejší kus. A zkuste si pustit tuhle reklamu na mobilu v Albertu v Sušici, kde o prázdninách v sobotu dopoledne nemají rajčata...
Míla Knepr (Silver Pack)

Michal ŠollerNa kvalitu a čerstvost hrají poslední dobou všechny obchody, škoda jen, že skutečnost je jiná píseň. Ale i tyto tóny přilákají své posluchače.
Michal Šoller (Cognito)

Nemít nejblíž nejhorší Albert v celé republice, tak bych se tím asi nechal nalákat a šel se přesvědčit.
Jan Šimek (Mustard)

5. Pivní mixy Staropramenu osvěží den (35 %)

Pivovary Staropramen rozšiřují svou nabídku pivních mixů značky Cool. Novým přírůstkem nealkoholické řady je příchuť Jablko a hruška. Varianty bez alkoholu v posledních letech táhnou prodeje celé kategorie, jejíž objem díky nim v minulém roce vzrostl o třetinu. Pivní mixy Cool mají od letošního května nový design s akvarelovými kresbami ovoce od studia Stojkov, který má líp odlišit alkoholickou a nealkoholickou verzi. Uvedení produktu na trh a změnu designu doprovází marketingová kampaň, zaměřená na nealko portfolio. Kampaň probíhá pod taktovkou kreativní agentury Ogilvy a mediální agentury Universal McCann.

Staropramen Cool: Osvěž si den (Ogilvy)

Staropramen Cool: Osvěž si den (Ogilvy)

Staropramen Cool: Osvěž si den (Ogilvy)

Staropramen Cool: Osvěž si den (Ogilvy)

Staropramen Cool: Osvěž si den (Ogilvy)

Staropramen Cool: Osvěž si den (Ogilvy)

Iva Hadj MoussaNová vizuální identita je super. Ale ten spot... ten spot! Tři rozesmátí a přehnaně nadšení mladíci nesou gauč, na kterém sedí dívka. Dívka kamsi se smíchem ukazuje. Muži pokládají gauč k rybníku. Jiná dívka na kole zastaví a usmívá se; možná by také chtěla patřit do party těchto šprýmařů. Dívka, která předím seděla na gauči, něco řekne labuti a poté znovu naskočí na gauč. Zrzavý vousatý mladík, tento must-have hrdina všech televizních spotů pro postarší mladé, jí rozpustile bere klobouk. Od této taškaříce se rychle přesunujeme k další partičce, kde nechybí černoch, a kde se hraje ping pong pomocí dřevěných kuchyňských prkýnek. Míček nakonec chytí do huby pes, všichni se tomu smějí a muž v pruhovaném triku rozhodí ruce. Další záběr nám ukazuje, jak si jiná parta sympaťáků promítá film na zeď protějšího domu. Asi je to komedie, protože se všichni smějí a jakoby u toho i tancují. To vše doprovázeno prapodivným funky mixem, který podle fokusek nikoho neurazí a nikoho nenadchne. A pije se u toho produkt. Sečteno a podtrženo – každý máme jiné přestavy o tom, co je cool.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pavel JechortMě fakt baví, jak si pivovarníci myslí, že lidé pijící nealko musejí být fakt divní a tedy dělat mnohem ujetejší věci, než když mají dvojku v žíle. A vono je to právě naopak. Se s tím smiřte už.
Pavel Jechort

Míla KneprTakové to české, „spontánní“ klišé, kterému dneska snad už nikdo nevěří. A navíc gauč u vody si v pivní kategorii pamatuju i já (s pamětí akvarijní rybky).
Míla Knepr (Silver Pack)

Michal ŠollerNic nového pod sluncem, ale vizuály se mi líbí, jsou přímo sluníčkové.
Michal Šoller (Cognito)

Štěpán ZálešákZačnu pozitivně, mám rád produkt, líbí se mi design plechovek a hudba, ale tahle kampaň není postavená na správném insightu. Funkce tohoto drinku je, že kamarádi kalí a já nemůžu, nebo nechci. Naštěstí mám cool nealko a díky němu mám co pít a nikdo to a mě neřeší – na tomhle je v naší neuvěřitelně rozchlastané společnosti nutné postavit insight. Speciálně mezi mladistvými a ženami. Současná kampaň se snaží ukázat rádoby cool zábavu, ale ve výsledku to jsou jakoby vykalené nápady, akorát bez obsahu. Budu konkrétní. Parta nese pohovku k řece. Tohle je přesně vykalený nápad – popadnout hotelovou pohovku, odnést ji k řece a uděláme z ní loď za účelem zjistit, kolik se do ní vejde lidí, než se potopí. Ve spotu se slečna nechá donést na pohovce k řece. Když tam konečně je, tak z pohovky vstane a dřepne si na kámen u vody, pohovka zůstane prázdná! Vzápětí se vrátí a jeden z kluků si přisedne na pohovku – ostatní stojí. Na tomhle je vidět celá bezradnost. Jinak, jak už jsem říkal, hudba a atmo má docela hezký vibe.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Jmenuje se to Cool, tváří se to cool a je to plné frikulínů, co to je? Ale palec nahoru za vizuály a packaging.
Jan Šimek (Mustard)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Sdílejte