Novým předsedou Rady České televize nebyl na dnešní její schůzi nikdo zvolen, nebyl na něj totiž nikdo ani navržen. Nepodařilo se ani zvolit nové místopředsedy, byť byli navrženi olympijský vítěz v kanoistice a činovník Českého olympijského výboru Martin Doktor a historik Daniel Váňa, bývalý ředitel komunikace vládního Babišova hnutí ANO. Doktor dostal v prvním kole čtyři hlasy a Váňa tři. Hlasovalo 11 přítomných, z toho čtyři hlasy byly neplatné, protože byly prázdné. Stejně skončila druhá volba. „Tato situace snad nikdy během fungování Rady ČT nenastala,“ poznamenal René Kühn, jeden ze dvou místopředsedů, jimž 26. dubna skončil mandát. „Volba je zablokovaná, úplně evidentně,“ prohlásil radní Zdeněk Šarapatka. Radní si následně odhlasovali, že o další volbu se už dnes pokoušet nebudou a znovu volit budou 20. května, na své příští schůzi.
Kromě Kühna skončil místopředsednický mandát Tomáši Samkovi, rovněž 26. dubna. Jediným místopředsedou tak zůstává Jaroslav Dědič, jemuž místopředsednický post spolu s mandátem radního končí zhruba za rok, v květnu 2021. Předsedu nemá Rada ČT od konce března, kdy zanikl mandát radního Jana Bednáře, Ten byl prvně předsedou zvolen v červnu 2016 a naposled byl znovuzvolený šéfem rady loni, v červnu 2019. „Situace není komfortní,“ přiznal Dědič na závěr dnešního zasedání. „Neexistuje, aby rada fungovala bez předsedy, jen s jedním místopředsedou,“ varoval. „Jsem ve vedení dlouhou dobu, změna je nutná,“ je přesvědčen.
Poté, co šesti z 15 členů Rady České televize vypršel na konci března mandát, je rada nekompletní. Poslanci sice zvládli zvolit tři nováčky (stali se jimi Roman Bradáč, Pavel Kysilka a Jiří Šlégr), další tři místa ale zůstávají neobsazená, znovu volit se má v květnu. I tak se televizní radní rozhodli o novém vedení hlasovat už dnes. Podle místopředsedy rady Jaroslava Dědiče, který jediný ve vedení kontrolního orgánu zůstal, by nebylo výrazem stability, aby rada visela právě jen na jednom místopředsedovi. Radních je 12, dnešní schůze a hlasování se dnes zúčastnilo 11 přítomných, Šlégr se ze schůze omluvil.
Kdo (ne)byl navržen
Předsedou volební komise rady dnes byli Tomáš Samek, dalšími členy Jaroslav Maxmilián Kašparů a Zdeněk Šarapatka. Po zahájení volby se neozval ani jeden radní s návrhem na předsedu. „Pokud se nám dnes nepodařilo domluvit na jediném návrhu, do příští rady tak musíme učinit,“ upozornil místopředseda Dědič. „Přesvědčování místopředsedy Jaroslava Dědiče, aby se stal předsedou rady, nevyšlo. Mrzí mě to i v případě Reného Kühna,“ podotkl radní Šarapatka v následné diskusi. Šarapatka včera na webu Info.cz v článku bývalého radního Vratislava Dostála tvrdil, že na předsedu rady by jako kompromisní kandidát mohl jít Vladimír Karmazín, bývalý přechodný ředitel ČT. To se nakonec nestalo.
V následné volbě místopředsedů radní René Kühn navrhl Martina Doktora. Pak chtěl Jaroslav Dědič navrhnout Reného Kühna, ten ale už předem odmítl, proto navrhl Daniela Váňu. Jiné návrhy než tyto dva nebyly.
Doktor je radním od července 2017, je tedy zhruba v polovině svého funkčního období. Váňa je radním od května 2015, z šestiletého mandátu mu tedy zbývá rok. Zmíněným ředitelem komunikace ANO byl podle oficiálního životopisu před zvolením do rady, v roce 2014.
„Předtím jsem léta stejnou profesí spolupracoval s KDU-ČSL. Nejsem nepopsaný list,“ řekl bývalý ředitel komunikace ANO Váňa na otázku radního Šarapatky, zda zkušenost z Babišova hnutí neovlivní Váňovo rozhodování třeba o stížnostech na zpravodajství či publicistiku České televize. „Základní kritérem mých kritických soudů je odbornost,“ prohlásil Váňa před volbou.

Mark BBDO hlásí za rok 14 nových lidí v týmu

Burda kupuje Extra Online Media, výrazně posílí na internetu

Livesport začne oficiálně měřit návštěvnost, reklamu bude prodávat Arbomedia

Vznikla agentura BF Company, založili ji bývalí manažeři Zootu
