V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Patočkovy online noviny neúnosně prodělávají, od čtenářů žádají 300 tisíc

Tisíc lidí má posílat tři sta korun měsíčně, aby noviny přežily v dosavadní podobě.

Jakub Patočka, bývalý šéfredaktor mj. státem dotovaných Literárních novin, se jako vydavatel internetového Deníku Referendum dostal do svízelné situace. Prostředky na provoz webu, který vydává Patočkova firma Vydavatelství Referendum, docházejí a proto jeho vydavatel žádá, aby jej živili hlavně návštěvníci webu.

„Deník Referendum je v složité hospodářské situaci a nemůže uchovat svou současnou podobu bez podpory svých čtenářů,“ uvádí redakce s tím, že zakládá Nadační fond Nezávislosti Deníku Referendum. Ten by měl prostředky na další fungování schraňovat.

Provoz online deníku stál v prvním roce zhruba 300 tisíc měsíčně. „Jsou to výdaje minimální a hospodaří se tu s nimi přísně,“ prohlašuje Jakub Patočka a uvádí, že dosud tyto prostředky poskytoval jistý Daniel Sedláček.

Tolik chce teď fond získat v „první etapě“, kterou časově nespecifikuje, od čtenářů. „Základní myšlenka je taková, že pokud by tisíc lidí posílalo tři sta korun měsíčně, noviny by bez ohledu na další příjmy byly zachovány ve své dnešní podobě. Cokoli navíc by umožnilo jejich další rozvoj,“ přibližuje vydavatelství Referenda.

Fond spravuje a vlastní dohromady Jan Černý, Táňa Fischerová, Jiří Pehe, Anna Šabatová, Vladimír Špidla a Ivan Štampach, revizorem je Tomáš Tožička. Konkrétně pro Špidlu by příspěvky na ztrátové periodikum neměly být problém, jako bývalý europoslanec bude zřejmě nejbohatším český důchodcem, podle MF DNES s rentou kolem 110 tisíc měsíčně.

Patočka v letech 1999 až 2009 šéfoval Literárním novinám. Když se před dvěma lety muselo řešit ztrátové hospodaření titulu s padesátiletou tradicí a tento přešel pod vydavatelství Litmedia Miroslava Pavla, byl Patočka součástí veřejného protestu dosavadní redakce a sympatizantů.

„Vypadá to jako konec Literárních novin. A je-li to tak, vinu v každém případě nese sociální demokracie. Rozhodně to ale není konec prostředí, které tu vzniklo. Budeme pokračovat,“ prohlásil předloni.