V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Pátým radním ČTÚ Jaromír Novák z Kubova ministerstva průmyslu a obchodu

  • ČTK
  • 10. 10. 2012 17:50

Pátým členem rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) je ředitel divize digitální ekonomiky ministerstva průmyslu a obchodu Jaromír Novák (32). Vláda dnes schválila jeho navržení ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kubou.

Ministr navrhl právníka Nováka několik týdnů poté, co neprošla kandidatura jiného právníka Roberta Pelikána. Pelikán podle informací z vládních kuloárů zřejmě doplatil na to, že na svém internetovém blogu kritizoval politiku vlády, jejího premiéra Petra Nečase i ministra financí Miroslava Kalouska.

Novák se chce podle svého vyjádření zasadit o to, aby všechny trhy, které patří do regulační kompetence ČTÚ, směřovaly k efektivní konkurenci. „Dalšími aktuálními tématy jsou ochrana spotřebitele a zvýšení investic do odvětví. To je jednou z hlavních podmínek zvýšení konkurenceschopnosti ČR,“ dodal.

Místo pátého radního se uvolnilo letos v červenci, kdy vypršel pětiletý mandát bývalého poslance Zdeňka Švrčka (ODS). Novák se mezi horkými kandidáty objevil již na začátku roku, kdy Kuba do úřadu prosadil novináře Ondřeje Malého. Novák nejprve působil na ministerstvu informatiky, v roce 2007 přešel na MPO, kde se podílel na přípravě právních norem v telekomunikacích.

Podle Švrčka, který chtěl do rady znovu kandidovat, provázela jmenování nového člena ze strany ministerstva průmyslu negativní kampaň proti ČTÚ a jeho osobě. „Od svého jmenování se pan ministr (Martin Kuba) na ČTÚ ještě neukázal a nežádal ani o názory členů rady na práci, úkoly a problémy regulátora. Zjevně si ministr svůj názor tvoří výhradně na základě článků v médiích,“ uvedl Švrček v prohlášení pro ČTK.

Kuba chce podle svých slov díky personálním změnám z ČTÚ vybudovat moderní regulační úřad, který bude určovat podmínky na trhu mobilního volání tak, aby více vyhovovaly zákazníkům. Ceny volání jsou podle něj v rámci Evropy stále moc vysoké. Za to byl ČTÚ v minulosti kritizován.

„Jde nám o to, aby čeští zákazníci, občané, ale i malé a střední firmy neměli drahé služby a mohli volat a využívat datové služby levněji, než je tomu nyní,“ uvedl Kuba. Dodal, že pokračuje v personálních změnách na ČTÚ, s jehož prací nebyl v minulosti spokojen, protože se úřad dostatečně nesnažil aktivně zasazovat o lacinější volání pro české spotřebitele.

Předsedou rady ČTÚ je do příštího roku bývalý poradce vedení Českého Telecomu Pavel Dvořák, dalšími členy jsou bývalá náměstkyně ministrů financí a spravedlnosti Jana Fürstová a exministr dopravy Milan Šimonovský. Radní dostávají mandát na pět let.