Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Pavel Šafr: králem ostrova negativní deviace je prezident Miloš Zeman

„Jedině díky svobodě médií se může společnost vypořádat s ostrovy negativní deviace,“ argumentuje výrazná postava české žurnalistiky.

Pavel Šafr. Foto: Ringier Axel Springer

Pavel Šafr. Foto: Ringier Axel Springer

Nynější ředitel skupiny bulvárního deníku Blesk pro strategie, v minulosti šéfredaktor Lidových novin či MF Dnes Pavel Šafr reaguje na slova prezidenta Miloše Zemana v pátečním inauguračním projevu, v němž mezi tři ostrovy negativní deviace zařadil vedle kmotrovských mafíí a neonacistických bojůvek „podstatnou část českých médií. Tu část, která se zaměřuje na vymývání mozků, na mediální masáž a na manipulaci veřejným míněním“.

Konkrétní v pátek nebyl, v nedělní Partii na Primě prohlásil, že nebude dávat bilanční rozhovory Mladé frontě Dnes a Lidovým novinám.

„V naší zemi existuje nepochybně celé souostroví negativní deviace. Jedním z těch ostrovů je politický populismus, postavený na lžích, manipulaci a nenávisti. Králem tohoto ostrova negativní deviace je prezident Miloš Zeman,“ napsal Šafr, výrazná postava české žurnalistiky, na Facebooku.

„Společnost má prakticky jedinou zbraň na obranu před touto deviací: svobodná média. Žádné jednotlivé médium není svaté, protože ho dělají lidé a nikoli andělé. Ale ve svém souhrnu a pluralitě názorů i forem tvoří média základ svobodné společnosti a jedině díky svobodě médií se může společnost vypořádat s ostrovy negativní deviace,“ argumentuje.

„Potlesk celého Vladislavského sálu k tomu nehoráznému útoku na občanskou svobodu jasně ukázal, kde se právě nachází nejnebezpečnější ostrov negativní deviace. Totiž právě v tom překrásném sále. Útěchou nám může být, že ten sál už zažil větší lumpárny a otřesnější deviace. A tak přežije i Miloše Zemana,“ uzavírá Šafr.

V následné diskusi píše Martin Schmarcz, někdejší novinář, později poradce bývalého premiéra Topolánka a autor jeho projevů, že „tu opravdu zuří občanská válka mezi médii a politikou“.

„Politici v ní bojují různě. Jedni se razancí a populismem snaží přes hlavy novinářů komunikovat přímo s voliči. Z těch se stávají nenávidění silní vůdci. Druzí kolaborují a snaží se dělat to, co média chtějí. Z těch se stávají populární nuly. Třetí skupinu těch, kteří berou politiku jako řemeslo, které se má vykonávat co nejlíp, to semele,“ myslí si Schmarcz.

Šafr - odsunutý v prosinci z řízení redakce Blesku - při lednové prezidentské volbě komentoval na Facebooku také otištění neoznačené politické inzerce proti Zemanově soupeři Karlu Schwarzenbergovi v Blesku - neoficiálně přislíbil, že bude mít ve vydavatelství Ringier Axel Springer personální dohru. To se nestalo.