Pavel Tykač jedná o koupi Mafry, potvrdil to Českému rozhlasu

Agrofert z Babišových svěřenských fondů se může chtít Mafry zbavit kvůli novému zákonu.

Mediální skupina Mafra. Ilustrační foto: Vojta Herout

Mediální skupinu Mafra v roce 2013 koupil Agrofert Andreje Babiše. Ilustrační foto: Vojta Herout

Podnikatel a majitel energetické skupiny Sev.en Energy Pavel Tykač , který patří mezi nejbohatší Čechy, jedná o koupi vydavatelství Mafra. „Zájem jsme projevili, ale ta jednání jsou na počátku,“ uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas. Skupina Mafra, která patří k největším mediálním domům v Česku, spadá pod Agrofert ze svěřenských fondů šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Forbes před měsícem napsal, že zájem o Mafru projevil i Daniel Křetínský, který už vlastní mediální konglomerát Czech Media Invest.

O prodeji Mafry se spekuluje delší dobu. Neúspěšný prezidentský kandidát a expremiér Babiš sice už v roce 2017 své firmy včetně Mafry převedl do svěřenských fondů, přesto se ale podle kritiků od podnikání úplně neodstřihl. Parlament navíc letos usiluje o zpřísnění „lex Babiš“, zákona, který právě od roku 2017 vrcholovým politikům zakazuje vlastnit média. Nově by se zákaz provozovat televizi, rádio či vydávat noviny měl vztahovat na skutečného majitele provozovatele médií, nikoli na ovládající osobu. Projednávání normy zatím komplikují kroky Babišova hnutí ANO.

Mediální skupina Mafra v roce 2021 snížila ztrátu na 113 milionů Kč z 868 milionů rok předtím. Obrat jí stoupl o 1 % na 2,69 miliardy. Mafra vydává deníky Mladá fronta Dnes, Lidové novinyMetro, týdeníky Téma5plus2, časopisy Rytmus života či Pestrý svět, provozuje zpravodajský iDnes.cz, bulvární Expres.cz, nejposlouchanější tuzemské komerční rádio Impuls, hudební televizi Óčko a také tiskárny Mafraprint.