Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Paxman v BBC končí, po 25 letech

  • ČTK
  • 02. 05. 2014 11:55
Jeremy Paxman v pořadu Newsnight televize BBC. Foto: Profimedia.cz

Jeremy Paxman v pořadu Newsnight televize BBC. Foto: Profimedia.cz

Známý britský televizní moderátor Jeremy Paxman, který byl 25 let hlavní tváří pořadu Newsnight, na stanici BBC Two v červnu skončí. Oznámilo to vedení tohoto veřejnoprávního média.

Třiašedesátiletý moderátor, proslulý nekompromisním vedením debat s politiky, se prý rozhodl odejít už loni v létě. Nakonec však zůstal další rok, aby pomohl svému pořadu překonat těžké období poté, co se dostal do kontroverzí kvůli nezveřejněné reportáži o kauze Jimmyho Savilea.

Paxman patří k nejvýraznějším tvářím britské televize, především díky moderování večerního pořadu Newsnight, který je vlajkovou lodí politického zpravodajství BBC.

„Má jedinečnou schopnost dostávat politiky do úzkých, a působit tak potěšení divákům,“ uvedl generální ředitel BBC Tony Hall. Podle něj je Paxman mimořádným a ohromujícím talentem a televizi bude chybět. Podobně se o jeho odchodu vyjádřili i zástupci konkurenčních médií. „Odchod Jeremyho Paxmana, to je jako kdyby havrani odletěli z Toweru a makakové utekli z Gibraltaru,“ napsal na Twitteru editor deníku Daily Mirror Kevin Maguire.

Paxman sám jen lakonicky uvedl, že nastal čas se posunout dál a s typickou ironií poznamenal, že „bude docela rád chodit do postele ve stejnou hodinu jako normální lidi“.

Paxman nastoupil do BBC v roce 1972 a moderátorem večerního zpravodajského pořadu Newsnight se stal v roce 1989. Postupně si získal pověst tvrdého diskutéra, který si nebere servítky a tváří v tvář vysokým politikům dokáže zachovat chladnou hlavu. Za svůj přímočarý a nekompromisní styl vedení rozhovorů, kdy pomocí sarkasmu a ironie dokázal zpovídaného často zesměšnit, si ale vysloužil i kritiku.