Peroutkovu cenu za rok 2022 dostali Dorazín z Českého rozhlasu a Svobodová z Respektu

Tradiční ocenění letos získal zahraniční zpravodaj a politická zpravodajka a reportérka.

  • ČTK
  • 13. 02. 2023 18:40
Ivana Svobodová, na snímku v pozadí Martin Dorazín. Foto: Economia

Ivana Svobodová, na snímku v pozadí Martin Dorazín. Foto: Economia

Novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za loňský rok 2022 získali zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín a redaktorka časopisu Respekt Ivana Svobodová. Za pořádající Společnost Ferdinanda Peroutky o tom informovala Terezie Kaslová.

Dorazín od roku 1990 pracuje v Českém rozhlase, s výjimkou šesti let na přelomu století, kdy působil v České televizi. V 90. letech byl zvláštním zpravodajem na Slovensku a v bývalé Jugoslávii. Na konci roku 2004 odjel do Varšavy, kde působil téměř pět let. Pak se vrátil na Balkán a také strávil několik měsíců v Libyi. Od května 2013 byl zpravodajem v Rusku. V srpnu 2019 se vrátil do Polska. Ve druhé polovině ledna 2022 odjel z Varšavy na Ukrajinu. Byl tak přímo na místě, když Rusko před rokem zahájilo válku na Ukrajině. Od loňského podzimu tam působí v nově zřízené pozici stálého zpravodaje. „Martin Dorazín nám posluchačům již dlouhá léta poskytuje mimořádné zpravodajství nejen z krizových oblastí. Rozšiřuje naše obzory i poznání a podněcuje naši představivost naprosto plastickým obrazem událostí. Živým popisem dokáže posluchače mistrně a dokonale vtáhnout na místo dění. Odkrývá a rozkrývá nám svět, který se může zdát vzdálený a kterému nerozumíme. Vydává se za nás do míst, kterých se děsíme. Spolu s ním projíždíme napadenou zemí a prožíváme osudy a životy místních lidí,” uvedla Kaslová.

Ivana Svobodová začínala svoji novinářskou dráhu v 90. letech v redakci Mladé fronty Dnes v Brně, poté se přestěhovala do pražské redakce. Pak následoval týdeník Týden a od roku 2010 působí v redakci Respektu. Věnuje se především politickému zpravodajství a reportážím. „Na otázku, jestli se bála, když jela do války, odpovídá, že ani ne, když sledovala všechny ty lidi kolem sebe, ve vlacích, na ulicích, v domech, říkala si, když oni tady žijí, tak přece ona zvládne tam s nimi chvíli pobýt. Cítila k nim velký obdiv. V krytu, ve vlacích, na Donbase, v Charkově, ne, tam se nebála. Ale když se poprvé vracela z Ukrajiny, tak ve Lvově, na relativně nejbezpečnějším místě ji přepadla panika po zprávách, že Rusové zaútočí z Běloruska. Říkala si, co tu děláš, máš doma syna a malinkého vnoučka. Ale základně se příliš nebojí. Jako při všech svých reportážních cestách myslí hlavně na to, že je třeba podávat svědectví,“ uvedla novinářka Libuše Koubská.

Novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky uděluje od roku 1995 Společnost Ferdinanda Peroutky, a to vždy u příležitosti výročí narození slavného prvorepublikového novináře a v exilu pak prvního šéfa československého vysílání Rádia Svobodná Evropa. Vyznamenaní by měli vykazovat vlastnosti, které zdobily Ferdinanda Peroutku, totiž naprostou bezúhonnost před zákonem i vlastním svědomím a vysokou mravní integritu, která vylučuje rozpor mezi slovy a činy. Dále musí být osobně odpovědní za společenské důsledky svého publicistického působení. Jejich profesní práce má mít mimořádnou úroveň násobenou precizností výrazových prostředků a krásou jazyka.

Dosavadní laureáti

1995
Jiří Ješ, Robert Tamchyna, Teodor Marjanovič

1996
Ivan Hoffman, Vladimír Mlynář

1997
Jindra Klímová, Petra Procházková, Jaromír Štětina, Petr Jančárek, Eva Klausnerová

1998
Antonín PřidalBohumil Pečinka, Na hraně: Lucie Vopálenská, Alena Červenková, Jura Kavan

1999
Jaroslav Jírů, Jan Jůn, Zbyněk Petráček

2000
Alexandr Mitrofanov, Petr Nováček, Václav Burian

2001
Milan Maryška, Jiří Reichl, Jindřich Frýda, Jan Urban, Sabina Slonková, Jiří Kubík

2002
Jiří Loewy, Jana Lorencová, Luboš Palata

2003
Soňa Čechová, Barbora Šámalová, Michal Kubal, František Šulc

2004
Jiří Hanák, Josef Klíma, Tomáš Němeček

2005
Adam Černý, Jiří Franěk, Václav Souček

2006
Jiří Kovtun, Jindřich Šídlo, Renata Kalenská

2007
Karel Hvížďala, Adam Drda, Karel Tejkal

2008
Ivan Medek, Erik Tabery, Milan Slezák

2009
Pavel Kosatík, Petruška Šustrová, Jan Macháček

2010
Zdeněk Slouka, Vítězslav Houška, Ludvík Vaculík

2011
Jaroslav Spurný, Jan Bednář, Radka Kvačková

2012
Petr Příhoda, Petr Fischer

2013
Ivan KlímaJiří Peňás

2014
Martin VeselovskýPetr Třešňák

2015
Marek WollnerLuboš Dobrovský

2016
Vladimír Kučera, Petr Honzejk

2017
Jana KlímováJakub Szántó

2018
Jaroslav Kmenta, Ondřej Kundra

2019
Ondřej Štindl

2020
Petr KoubskýDaniel Stach

2021
Tereza Engelová, Martin Řezníček

Zdroj: Společnost Ferdinanda Peroutky