Pestřejší život se zdá delší, tvrdí fešná animace

Máme hry. Počítačovou i rozhlasovou. Obě jsou nedlouhé, o to víc existenciální.

Archiv článků jsme uklidili mezi svátky. Teď ještě rostliny

Archiv článků jsme uklidili mezi svátky. Teď ještě rostliny

Jednou hrou vás provede hlas Taťjany Medvecké, druhou vaše prsty. Vedle toho doporučujeme film z dílny Netlixu. Že nešel do distribuce kin? Velká chyba! Navrch samozřejmě přihazujeme nějaké to čtení. Kvalitní čtení. Vše je, jak má být. 

Nová média

Why time seems to fly as you get older & Passage (BBC Ideas & Jason Rohrer)

V BBC připravili fešnou animaci o tom, proč život utíká stále rychleji s tím, jak stárneme. V monthypythonské estetice vysvětlují jednoduchý trik, jak tomu předcházet - bohatost vjemů vede mozek k domněnce, že uplynulo mnohem víc času. Pestřejší život = delší život. To zní fér.

Anebo to tak není? Pochmurněji se na stejnou věc dívá kraťounká, nezávislá hra Passage. Zadarmo ji spustíte v prohlížeči a projít ji zabere pět minut. Mechaniku má primitivní - doslova jen projdete životem, zleva doprava a nic se při tom nestane. Anebo ano? Všímejte si pozice figurky, co se děje s minulostí a budoucností.

Zvuk

Albert Camus: Nedorozumění. Rodinná tragédie s Taťjanou Medveckou, Johannou Tesařovou a dalšími

Včera to bylo 60 let od smrti Alberta Camuse. V čerstvé Orientaci Lidovek věnovali otvírák o okolnostem jeho smrti, na jeho dílo vzpomíná Vltava. Na web nahrála hru Nedorozumění natočenou v roce 1999 a já výjimečně doporučuju něco, na co se sám teprve chystám. Důvod je prozaický - k poslechu je Camusova hra pouze šest dní.

Text

My Semester With the Snowflakes (James Hatch, Gen)

Přímočarý, optimistický zákusek na neděli. Na univerzitu Yale se po padesátce dostane bývalý voják od elitních SEALs. Jak se mu žije mezi liberálními spratky, které rozpláče a rozzuří každá malichernost?

Velmi dobře. Žádné ufňukánky totiž – navzdory už rozšířené představě – nepotká. Namísto toho jde o chvalozpěv na intelektuální rozepře, zápal mladé generace… zkrátka kýčařina, kterou máme tuze rádi.

Instead of tuning in to our favorite self-confirming „news“ source, we are given a timeless texts with heavy ideas and then we throw them out on the floor and discuss them with people who have, as I mentioned earlier, made these works and their meaning, their vocation. In my opinion, the real snowflakes are the people who are afraid of that situation.

Milion promarněných chvilek opozice. A bude hůř (David Klimeš, Aktuálně.cz)

David Klimeš píše o politice stále totéž dokola. Jenomže když to nikdo neumí líp, nic se navíc nemění, tak na koho jiného odkazovat.

Best of 2019 (Pocket)

Na Pocket jsme už párkrát upozorňovali. Jednoduchá aplikace, kam si ukládáte články, které na vás v jednoduché textové podobě čekají v telefonu nebo prohlížeči. Používá ji spousta lidí. Proto je docela zábavné projít si, co bylo loni napříč celým webem nejčtenější. A to hned v několika kategoriích. Následně aspoň půl neděle strávit, to snad ani nemusíme dodávat.

Video

Two Popes (Fernando Meirelles, Netflix)

Liberální papež František a jeho konzervativní předchůdce Ratzinger jsou ve skutečnosti felláci. Minimálně to tvrdí nový film Dva papežové. Spoustu věcí tvůrci ustřelili, přesto tenhle spíš divadelní snímek nádherně plyne. Na Netflixu navíc film pustíte i v češtině. Doporučují i Čelisti, vždy vtipný a informačně hutný pořad Radia Wave. 

Stejné prostředí, příběh tisíckrát divočejší - blíží se druhá série Mladého papeže od HBO. Na vatikánské intriky navnadí i rozhovor s tvůrcem seriálu Paolem Sorrentinem, který připravili v Salonu Práva. Těším se na Juda Lawa v bílém!

Jakub Jetmar & Ondřej Sliš

George

Nedělní přílohu internetu podporuje digitální bankovnictví George