Dvořák vyzval Soukupa k přímé diskusi na ČT24

Kauzy Jaromíra Soukupa se stávají kritickým týdeníkem o České televizi. Foto: TV Barrandov

Kauzy Jaromíra Soukupa se stávají kritickým týdeníkem o České televizi. Foto: TV Barrandov

Po druhém dílu Kauz Jaromíra Soukupa na televizi Barrandov se vedení České televize rozhodlo k přímé akci. Šéfa a majitele soukromé stanice, který ve svých pořadech opakovaně ČT kritizuje za nehospodárnost a neobjektivitu, zve k debatě se svým ředitelem Petrem Dvořákem. Diskuse tváří v tvář se má odehrát na půdě České televize, ve večerním debatním pořadu Devadesátka ČT24. Tu standardně moderují Tomáš Drahoňovský nebo Jiří Václavek.

„O České televizi zaznělo hodně nepravd. Pojďme to s panem Soukupem probrat v pondělní Devadesátce na ČT24. Pozvali jsme ho do diskuze s generálním ředitelem ČT Petrem Dvořákem,“ napsal na Twitteru tým ČT včera, po odvysílání druhých Kauz, v nichž se Soukup zaměřil právě na veřejnoprávní instituci. Na první i druhé vydání Soukupova pořadu Česká televize reagovala průběžně na svém Twitteru. „Využijeme všechny možnosti právního státu k obraně před nepravdivými a manipulativními pomluvami,“ prohlásila po prvním dílu minulý týden. Včera „Omyly Jaromíra Soukupa“, jak jim v duchu názvů několika pořadů šéfa Barrandova říká, sepsala do obsáhlého dokumentu.

Soukupův Barrandov minulý týden označil reakci ČT a jejího šéfa Dvořáka za „lživé protiargumenty“. „Jednou z klíčových hodnot televize Barrandov je ale právě důsledné dodržování naprosté objektivnosti a ověřitelnosti dat,“ tvrdil Barrandov v souvislosti s jednotlivými tvrzeními, která zazněla ve vysílání v prvním dílu Kauz o ČT ve středu 28. února. Spor jde o živnostenské oprávnění ředitele programu ČT Milana Fridricha, sepjetí ČT s nadací Člověk s tísni a nákup vysílacích práv na sportovní přenosy.

„Česká televize se musí ze svého hospodaření zodpovídat daňovým poplatníkům, kteří ji financují. Její argumenty o auditorské zprávě jsou směšné, audit nekontroluje efektivitu vynaložených prostředků, ale správnost zaúčtování prostředků již vynaložených. Ke správnosti zaúčtování finančnímu řediteli České televize gratuluji,“ prohlásil doslova Soukup. „V dalším díle Kauz Jaromíra Soukupa si blíže představíme generálního ředitele České televize Petra Dvořáka a ředitele vývoje pořadů a programových formátů Jana Maxu i to, co tito pánové mají za sebou,“ vzkázal na Kavčí hory.

„Garantujeme férovou debatu“

Na pár dotazů Médiáře ohledně chystané debaty odpovídá v zastoupení Petra Dvořáka šéf jeho kanceláře Vít Kolář, oficiálně ředitel divize korporátních vztahů a komunikace České televize.

Jak byste odpověděli na námitku, že se případná debata nebude odehrávat na neutrální půdě?

Česká televize je nezávislá a díky profesionalitě svých novinářů umí garantovat férovou debatu.

Pokud Jaromír Soukup nepřijde, odvysíláte jen debatu moderátora s generálním ředitelem?

O formátu bez účasti pana Soukupa se teprve bude uvnitř diskutovat.

Kdo by měl debatu moderovat? Jeden ze standardních moderátorů Devadesátky, nebo někdo vybraný speciálně pro tuto debatu?

Standardně moderátor Devadesátky.

Rozuměl jsem dobře, že údajným nepravdám v Kauzách Jaromíra Soukupa se ČT bude bránit u soudu? Podnikli jste v tomto ohledu už nějaké první kroky?

Ano, první kroky jsme učinili, ale nebudeme je veřejně komentovat.

Jak si vy konkrétně vysvětlujete zvýšený kritický zájem Jaromíra Soukupa o Českou televizi?

Zřejmě jsme ho nečím naštvali, ale to se musíme zeptat jeho.