V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Piano expanduje do Polska, pomůže zpoplatnit web tamního Forbesu či novin Gazeta Wyborcza

Uživatelé polského internetu se ode dneška na 42 webech setkávají s informacemi o zpoplatnění

Uživatelé polského internetu se ode dneška na 42 webech setkávají s informacemi o zpoplatnění

Polsko je po mateřském Slovensku a následně Slovinsku další zemí, kam přichází systém zpoplatnění online obsahu Piano Media. V sousedním Polsku jej nyní využije 7 vydavatelů pro celkem 42 internetových služeb.

Konkrétně jde o 27 celostátních a regionálních novin, 14 časopisů a web celostátního veřejnoprávního rozhlasu. Vedle polského rádia veřejné služby do projektu vstupují tamější vydavatelství Agora a Murator, švýcarsko-německý Ringier Axel Springer, Brity vlastněné Media Regionalne a německé společnosti Polskapresse patřící Verlagsgruppe Passau a Edytor.

K placeným částem jejich služeb budou moci Poláci přistupovat v rámci jediného účtu, a to za 4,70 eur (19,90 zlotých) měsíčně. Polsko s 38 miliony obyvatel, z toho 19 miliony uživateli internetu představuje zatím největší trh, na nějž Piano vstoupilo.

Redakce si samy rozhodují, jaký obsah nechají zdarma a jaký zpoplatní. Některá zpoplatnění využijí k tomu, aby nabídla obsah bez reklam, jiná výměnou za poplatek od čtenářů nabídnou exkluzivní materiály. Zpočátku se na polských webech zobrazí standardní lišta Piana, v srpnu se začne promovat zkušební verze na určitou dobu zdarma, plně se systém zpoplatnění v Polsku má rozjet v září.

Některá z médií využijí systém zpoplatnění k tomu, aby publikovala obsah, který byl dosud k dispozici jen na papíře, v tištěné podobě. Jak podotkl otec projektu Piano Tomáš Bella, když Piano před 14 měsíci startovalo na Slovensku, bylo v systému jen 5 % celkového dostupného obsahu. Ve Slovensku pak 10 %. „V Polsku to bude 10 až 15 %, a spousta mediálního obsahu, který dosud nebyl publikován,“ podotkl Bella.

„Pořád máme nějaké kvalitní materiály, které jsme ještě nedali na internet. Díky Pianu je budeme moci monetizovat a zaplatit tak víc článků, z nichž některé vzniknou přímo pro placené sekce našich webů,“ podotkla Ewa Bartnikowska, šéfredaktorka regionálních novin Gazeta Olsztynska.

POLSKÁ VYDAVATELSTVÍ A TITULY ZAPOJENÉ DO SYSTÉMU

Agora

Murator

Polskapresse

Media Regionalne

Edytor

Ringier Axel Springer

Polskie radio