Piráti chtějí ulevit dárcům pro ČT, rozhlas a ČTK

  • ČTK
  • 03. 12. 2018 21:15
Poslanec Tomáš Martínek. Foto: Česká pirátská strana

Poslanec Tomáš Martínek je členem sněmovního volebního výboru, kteří má v gesci mediální legislativu. Foto: Česká pirátská strana

Dárci, kteří věnují peníze veřejnoprávním médiím České televizi, Českému rozhlasu nebo České tiskové kanceláři, by si tyto dary mohli odečíst od svého daňového základu, navrhuje poslanec Pirátů Tomáš Martínek v pozměňovacím návrhu k vládnímu daňovému balíčku. Návrh by podle něj mohl například zajistit, aby se nemusely zvyšovat koncesionářské poplatky.

Poslanec Martínek ve svém návrhu poznamenává, že uvedeným institucím je možné darovat daňově odčitatelné peníze už nyní, obdarovaná instituce je ale musí využít na zákonem specifikovaný účel, například na kulturu. Podle platného zákona může už nyní fyzická osoba odečíst od základu daně z příjmů dary poskytnuté například obcím, krajům nebo úřadům například na vědu, vzdělávání, kulturu nebo třeba školství.

„V současné době jsou Česká televize a Český rozhlas financovány především prostřednictvím koncesionářských poplatků, které už delší dobu nebyly valorizovány. ČTK je financována prostřednictvím vlastní podnikatelské činnosti. Všechny tři subjekty se potýkají s nedostatkem financí na splnění všech svých povinností,“ uvádí poslanec Martínek.

Poukazuje mimo jiné na to, že televize a rozhlas by měly přijít o možnost využívat částečné odpočet daně z přidané hodnoty. Sněmovní rozpočtový výbor však už dřív podpořil návrh, aby se konec částečných odpočtů DPH odložil o jeden rok na konec roku 2021.

Daňovým balíčkem se bude ve druhém čtení zabývat Sněmovna na své schůzi, která začne v úterý. Poslanci budou mít příležitost přihlašovat se ke svým pozměňovacím návrhům. K pondělnímu dopoledni se k balíčku sešly téměř dvě desítky pozměňovacích návrhů. Další návrhy už v listopadu podpořil rozpočtový výbor.

Sdílejte