Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Piráti u soudu prohráli, volební Duel na Nově bude

Soud odmítl návrh Pirátské strany, která žádala zakázat Nově vysílat debatu Babiš-Zaorálek.

Pražský městský soud dnes dopoledne zrušil návrh na předběžné opatření Pirátské strany, aby rada pro vysílání zabránila televizi Nova odvysílat dnes večer diskusní Duel, v němž mají vystoupit jen Andrej Babiš z ANO a Lubomír Zaorálek za ČSSD, dva nejpravděpodobnější kandidáti na budoucího premiéra. Podle Pirátů je to nezákonné, porušuje to požadavek na objektivitu a vyváženost podle zákona o vysílání. Senát v čele se soudkyní Karlou Cháberovou se k meritu věci ani nevyjadřoval - rozhodl, že Piráti vůbec nemohou zmíněné opatření navrhovat, neboť rada pro vysílání ani nezahájila v dané věci správní řízení s provozovatelem, v tomto případě s Novou.

V tomto smyslu už dřív rada pro vysílání reagovala na podnět, který ji Piráti podali před necelými dvěma týdny. „Pozvánku [do Duelu] si tímto krokem vynutit nechceme,“ tvrdil tehdy předseda strany Ivan Bartoš. „Ale víc než polovina celého politického spektra by zůstala nezastoupena. Pereme se osm let za to, aby média informovala objektivně. To, že teď sami mediální prostor dostáváme, neznamená, že přestaneme po médiích objektivitu vyžadovat.“

„V zásadě se dá říct, že jsme si nebyli jisti úspěchem,“ řekl dnes po jednání soudu novinářům právní zástupce Pirátů Jan Šulc, „žaloba byla hraniční“.

Advokát Pirátů Jan Šulc dnes u soudu

Advokát Pirátů Jan Šulc dnes u soudu

Právní zástupce rady Zdeněk Malacha dnes před soudem připomněl, že pokud by opatření uspělo, znamenalo by to průlom do dosavadní praxe rady. Regulátor totiž reaguje až na podněty, že nějaké vysílání porušilo zákon, a nemůže dopředu hodnotit pořady podle jejich názvu či programového avíza. „Hodnotit mediální obsah před odvysíláním je naprosto nepřípustné. Provozovatel vysílání má svobodu v tom, aby prováděl vlastní editoriální politiku,“ řekl.

Advokát Novy - jako zúčastněné strany - Robert Němec to, co Piráti požadovali, zhodnotil jako „naprosto nedovolený zásah v podobě cenzury“, v rozporu s Ústavou, a tvrdil, že Piráti nemají ani postavení navrhovatele. „Nejedná se o cenzuru, ale o dosažení účelu zákona, o dodržování zákona,“ oponoval advokát Pirátů Šulc s odkazem na ustanovení zákona ohledně vyváženosti a objektivity. „Už z avíza pořadu je jasné, že tam nebudou zastoupeny všechny strany,“ řekl k Duelu.

„K porušení [vysílacího] zákona nedochází a nemůže dojít. Soutěž politických subjektů nelze poměřovat pravidlem mechanické rovnosti,“ uvedl předtím advokát Novy. Podle něj v celém volebním vysílání Novy dostaly všechny příslušné politické subjekty srovnatelnou možnost prezentace a závěrečný duel dvou nejsilnějších přitom navazuje na tradice předvolebních vysílání v tuzemských televizích. Podobně zákon vyžaduje, aby zpravodajské a publicistické programy byly vyvážené „ve svém celku“.

Zleva šéf právního Novy Štěpán Peichl, advokát Robert Němec a právník rady pro vysílání Zdeněk Malacha čekají na verdikt soudu

Zleva šéf právního Novy Štěpán Peichl, advokát Robert Němec a právník rady pro vysílání Zdeněk Malacha čekají na verdikt soudu

 „Soud potvrdil stanovisko Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, že nemá pravomoc předem zakázat vysílání pořadu, protože by se jednalo o nepřípustnou protiústavní cenzuru,“ přivítal rozhodnutí soudu ředitel zpravodajství Novy Kamil Houska. Nova Duel začíná dnes v 19.55. Moderovat jej bude Reynolds Koranteng, s Babišem a Zaorálkem se chce bavit o bezpečnosti a migraci, ekonomice, sociálních jistotách nebo o budoucnosti Česka a Evropské unie.