Plat šéfa rozhlasu se zvýší o 20 %, na 192.000 Kč

Rozhlasoví radní rozhodli generálnímu řediteli přidat. Víc bude René Zavoral brát od září.

René Zavoral. Foto: Vojta Herout

René Zavoral. Foto: Vojta Herout

Po devíti letech beze změn se o 20 % navýší plat generálního ředitele veřejnoprávního rádia. Rozhodla o tom Rada Českého rozhlasu. Současný šéf René Zavoral tak bude od září dostávat 192.000 Kč místo dosavadních 160.000 Kč. Překladatel návrhu, radní Zdeněk Mahdal, argumentoval, že řadovým zaměstnancům rozhlasu vyrostly mzdy za poslední dekádu o třetinu. „Vrcholný management se navíc blíží mzdami generálnímu řediteli, což při zodpovědnosti, která je spjata s výkonem funkce, není adekvátní,“ prohlásil Mahdal. Průměrná mzda v Českém rozhlasu loni činila 41.324 Kč, meziročně narostla téměř o dva tisíce.

Zavoral navíc podle Mahdala splnil zásadní plány svého kandidátského projektu už během první poloviny svého mandátu a Český rozhlas má dlouhodobě stabilní hospodaření. „Navýšení odměny by reflektovalo i postavení Českého rozhlasu na trhu. Za současného vedení je stanice Radiožurnál stabilně jedna z nejposlouchanějších v Česku,“ vysvětloval Mahdal, podle kterého šéfové v České televize stále pobírají více. Generální ředitel České televize si měsíčně přijde na 242.000 Kč. Ve formě manažerskému bonusu může šéf televize dostat navíc desetinásobek měsíční mzdy (letos poprvé nedostal maximální odměnu, ale o třetinu míň), šéf rozhlasu vždy za půlrok šestinásobek (za loňskédruhé pololetí mu radní odměnu snížili o 5 %, předtím o 8 %).

Pro radního Marka Pokorného je zásadní, jak dlouho dobu odměna ředitele nerostla: „Beru to bez ohledu na osoby a obsazení. Čas od posledního navýšení je poměrně markantní.“ Pro zvýšení hlasovalo všech sedm radních.

Plateb za přijímače ubývá

Vedení Českého rozhlasu se chystá na příštím zasedání předložit aktualizovaný rozpočet instituce pro letošní rok. Nová verze by měla počítat s výpadkem příjmu z rozhlasových poplatků, který nastal kvůli koronavirové pandemii. Rozhlas vybral v prvním pololetí na poplatcích 1,069 miliardy Kč, což je meziročně o 30,5 milionu míň. Počet evidovaných rozhlasových přijímačů se snížil o necelých 12.000 na 3,824 milionu.

„Obecně lze konstatovat, že platební morálka v zemi se rychle zhoršuje (zatím především v oblasti podnikatelských subjektů),“ stojí ve zprávě, kterou radním prezentoval ekonomický ředitel rozhlasu Martin Vojslavský. Situace se podle něho bude ještě zhoršovat. Změny v rozpočtu by se podle něho měly pohybovat v řádech jednotek milionů korun. 

Kvůli SPD pravidelné seznamy hostů

Radní se také vrátili k tématu z minulého zasedání, na němž místopředseda rady Tomáš Kňourek upozornil na absenci zástupců SPD v publicistických pořadech. Jejich nečetnou účast potvrdila i analýza hostů v pořadech 20 minut Radiožurnálu, Interview PlusPro a proti za posledních sedm měsíců, kterou s doprovodným komentářem připravil šéf zpravodajství Jan Pokorný. Podle něj rozhlas SPD nepřehlíží, zástupci hnutí Tomia Okamury však odmítají pozvánky. „Dokonce jsme požádali generálního ředitele, který v této věci poslal v roce 2018 panu Okamurovi dopis,“ vysvětloval Pokorný a Zavoral jeho slova podpořil s tím, že dopis zůstal bez reakce. „V poslední době se snažíme dostat někoho z SPD k tématu Facebook a SPD, ale reakce je nulová,“ přidal Pokorný zkušenost z nedávné doby s tím, že situace se snad mění k lepšímu. V posledních týdnech mluvil ve 20 minutách Radiožurnálu šéf hnutí Okamuraeuroposlanec za SPD Ivan David.

Podle Kňourka je možným problémem, že Český rozhlas přehlíží témata blízká SPD. „Jsou tady témata vlastenecká - migrace, multikulturalismus. Mně z toho vychází, že pokud jsou tato témata opomíjena, pak nemohu člověka z dané politické strany vybrat,“ zamýšlel se Kňourek. Ten byl také předkladatelem usnesení, které původně vyzývalo vedení rozhlasu k dodržování zákona a kodexu. Výzva z finálního znění nakonec vypadla. Radní Petr Arenberger a Pokorný poukazovali, že není jasné, že by rozhlas těchto zásad nedbal. Radní si aspoň vyžádali, aby seznam hostů ve zmíněných třech pořadech dostávali každé čtvrtletí.

V tomto hlasování se zdržel pouze Vítězslav Jandák, podle kterého je důvodem neochoty členů SPD chodit do vysílání i „lidský faktor“. „Lidi cítí, když k němu má někdo averzi,“ prohlásil Jandák s odkazem na moderátorku, která je nyní na CNN Prima News. Pravděpodobně tedy šlo o bývalou moderátorku 20 minut Radiožurnálu Marii Bastlovou.