Platformy profitují z toho, co už tady bylo

Studie rozporuje tradovaný příběh o polarizujících dopadech platforem na společnost.

"Nevidíme mnoho důkazů o tom, že by platforma polarizovala lidi. Naopak, v roce 2016 polarizovali platformu noví lidé," tweetuje autor studie.

"Nevidíme mnoho důkazů o tom, že by platforma polarizovala lidi. Naopak, noví lidé v roce 2016 polarizovali platformu," tweetuje autor studie. Photo by Jeremy Bezanger on Unsplash

„Nestvořily lidový fašismus, ale naopak profitovaly z nenávisti k odlišnosti, která už tu byla,“ píše slavný polyhistor Umberto Eco v jednom z esejů, které letos vyšly v češtině pod názvem Migrace a nesnášenlivost. Mluví o vzniku teorií o židovském komplotu ze začátku 19. století, které mu slouží za jeden příklad, na němž postihuje fenomén nesnášenlivosti. Esej napsal v 90. letech, aktuální ale zůstává pořád. Téma se dokonce zdá stále víc zašmodrchané. Do hry totiž vstoupily sociální sítě, na kterých na sebe poprvé všichni masově vidíme – a sledujeme mnoho nenávisti. Mnozí se tak ptají: bylo tak vždy tolik nesnášenlivosti, ze které dnes profitují platformy? Nebo až platformy rodí tolik nesnášenlivosti, digitální barbarství a společenskou polarizaci?

Potenciální odpověď postavenou na pořádném balíku dat nabízí aktuální studie zveřejněná v časopise Nature. Dva počítačoví vědci Isaac WallerAshton Anderson v ní zkoumají – pomocí pro smrtelníky těžko pochopitelné neuronové metody – přes pět miliard komentářů, které se v 10.000 amerických skupinách na Redditu nashromáždily za posledních 14 let. Zajímá je přitom polarizace tamních uživatelů. Skutečně se lidé na internetu ocitají v ozvěnových komorách, kde se setkávají pouze se svými názorovými souputníky, a tak se společně radikalizují – a druhé čím dál víc nesnáší? Tohle je snad o nejklasičtější výklad vlivu sítí, který má i v tuzemsku řadu stoupenců. Waller s Andersonem ale ukazují, že to nemusí být tak úplně pravda.

Reddit se podle nich sice během let celkově polarizoval, jednotliví uživatelé ale zůstávají dlouhodobě na svých pozicích. To zní jako rozpor, avšak není: polarizaci způsobili hlavně vyhranění lidé, kteří přišli na síť v těkavém roce 2016, kdy Spojené státy prožívaly prezidentské volby. Extrémní postoje tak podle výzkumníků nerostou z dlouhodobé přítomnost na platformě, ale mnohem víc jako důsledek celkového dění, které na platformu přivádí nové radikály. (Minimálně v případě Redditu jde hlavně radikální pravici, říká jeden z výstupů studie, podle které se polarizace neděje symetricky na obou stranách).

Pokud bychom tohle zjištění analogicky – čistě ilustrativně! – přenesli do Česka, můžeme snad říct následující: Facebook nerodí antivaxery, ale lidé zradikalizování celospolečenskou situací přichází vést svůj boj na Facebook. Nepochybně přitom někoho svou aktivitou také radikalizují, současně bychom ale neměli přeceňovat vliv platforem na úkor nových i dávno zažitých společenských tendencí.

Platformy – obzvlášť ty s výrazně kurátorským algoritmem, což Reddit není, to spíš Facebook – z tendencí jako nenávist k odlišnosti skvěle profitují a představují zásadní problém vyžadující řešení. Při jeho vymýšlení bychom ale měli myslet na poznatek Eca: nenávist už tu byla. Musíme myslet šířeji, hlouběji.

Za tip na studii díky Marii Heřmanové

Vybíráme z internetu

Pavel KlusákTerezou Dočkalovou představili první díl podcastové série o Karlu Gottovi. Možná nejexponovanější Čech dokázal perfektně řídit svůj obraz – a podcast Gotťák je jeho vzrušujícím zpřesněním.

*

Tohle by se mohlo proměnit ve vynikající reality show: architektky, urbanisté a další hodnotí – a samozřejmě primárně strhávají – nové developerské projekty v Česku. Tu mrtvý parter, tu luxusně naceněné byty z nejlacinějších materiálů. Jak by pořad mohl vypadat, ukazuje článek Táni Zabloudilové.

*

Tak nějak jsem pochopil, že mnozí v poslední době považují zdravá střeva za základ štěstí. Proč, to jsem dlouho nevěděl, tenhle úvod do mikronautiky na blogu Zkvašeno proto velmi oceňuju.

*

Dlouho jsem nezažil takové uklidnění, jako když Marshall Sutcliffe rozebírá a spravuje odepsané hodinky z druhé světové války. Vše je na svém místě, na každý problém existuje nástroj a vypravěč má věci pevně pod kontrolou – tohle video má zkrátka náležitosti, které nejsou ve světě běžně k mání. 

*

O webu3, zjednodušeně webu stojícím na blockchainu, a jeho dopadech na média mě asi zatím nejsrozumitelněji zpravil text o tom, jak by na něm mohl vypadat Substack.

*

Historik Adam Tooze pro mě platí za jednu z největších hlav dneška, jeho newsletter jsem přesto dlouho neotevíral. Chyba. Publikuje totiž hypnotické eseje, jako je ta o románu Stalingrad

Jakub JetmarOndřej Sliš

George podcast

Nedělní přílohu internetu podporuje digitální bankovnictví George a jeho podcast