Platit za ČT a za rozhlas podle počtu pracovníků má Svaz průmyslu za nepřijatelné

Za jednu osobu by se poplatek fakticky odváděl dvakrát, argumentují velcí zaměstnavatelé.

  • ČTK
  • 12. 09. 2023 00:00

Svaz průmyslu a dopravy ČR považuje za nepřijatelný návrh vládní koalice, podle kterého by měly firmy nově hradit poplatky za Českou televizi a Český rozhlas na základě počtu zaměstnanců. Výsledkem by bylo, že za jednu osobu se poplatek fakticky odvede dvakrát, navíc firmy ČT ani Český rozhlas nevyužívají, upozorňuje největší tuzemský zaměstnavatelský svaz, který reprezentuje 11.000 firem s více než 1,3 milionu zaměstnanců a sdružuje přes 140 významných českých průmyslových firem a více než 30 oborových asociací.

Podle návrhu takzvané velké mediální novely by se měl poplatek za ČT od začátku roku 2025 zvýšit o 25 Kč na 160 Kč měsíčně, v případě Českého rozhlasu by se pak odvádělo o 10 Kč víc, tedy 55 Kč. Měl by se také rozšířit počet plátců, podle ministra kultury Martina Baxy (ODS) zhruba o 230.000. Nově by totiž televizní a rozhlasový poplatek hradili všichni, kteří disponují jakýmkoliv zařízením umožňujícím příjem veřejnoprávních médií, tedy i mobilem, tabletem nebo počítačem. U firem by byla nově zavedena platba podle počtu zaměstnanců, podniky do pěti lidí a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) by byly od platby osvobozeny, řekl už dřív Baxa.

„Novela by se v tomto znění dotkla téměř všech firem v České republice. Návrh nyní aktivně projednáváme s členskými asociacemi a firmami, ale už teď můžeme říct, že je pro podniky nepřijatelný. Firmy by neměly platit za služby, které jsou z jejich strany nevyžádané a které nevyužívají,“ uvedl člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR Jiří Holoubek.

Televizní a rozhlasové poplatky by se měly podle počtu zaměstnanců vynásobit koeficientem od tří do sta, uvádí se v důvodové zprávě k novele zákona. V případě šesti až 19 zaměstnanců by se násobilo koeficientem tři, pro 20 až 49 zaměstnanců by se použil koeficient sedm, pro 50 až 249 pak 20. Firmám s 250 až 999 zaměstnanci připadl koeficient 45 a u podniků, které zaměstnávají více než 1.000 lidí, by se poplatky násobily stovkou, uvádí ministerstvo kultury.

Ministerstvo kultury podle Holoubka zohlednilo připomínku svazu, o které s resortem jedná tři roky, a sice to, aby firmy nemusely odvádět poplatky za jednotlivé televizní obrazovky. „Vzhledem k pokročilé digitalizaci a přechodu na Průmysl 4.0 osazují firmy každou výrobní linku či samostatná technologická zařízení obrazovkou k zobrazování výkonnostních parametrů, ke kontrole kvality výrobků nebo k řízení celých výrobních systémů. V řadě firem je takových zobrazovacích zařízení i několik desítek a náklady spojené s platbou televizních poplatků jsou pro ně zatěžující,“ doplnil.

České televizi by měl výnos poplatků podle novely zákona vzrůst z letos očekávaných 5,7 miliardy Kč o 1,4 miliardy po odečtení příjmu z končící výjimky platby DPH. U Českého rozhlasu příjem vzroste o 600 milionů Kč ze stávajících dvou miliard.

Sdílejte