V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Plesl: nejlepší novináři jsou z právníků a ekonomů

Šéfredaktor Týdne nabídl na Schodišti Konektoru názor na mladé absolventy žurnalistiky či na obchodní modely dnešních médií.

Šéfredaktor Týdne Jaroslav Plesl a moderátor debaty Tomáš Vyšohlíd z komunikační agentury Konektor

Šéfredaktor Týdne Jaroslav Plesl a moderátor debaty Tomáš Vyšohlíd z komunikační agentury Konektor

Šéfredaktor časopisu Týden Jaroslav Plesl je přesvědčen, že žurnalistika je dnes kvalitnější, než před dvěma desítkami let, kdy v oboru začínal, ale na mediálním trhu proměněném především nástupem internetu se mladí mohou hůře uplatnit, a to zejména vinou vlastní, respektive toho, co si nesou z novinářských škol. „Mají pocit, že někoho zajímají jejich názory, protože tak jsou postavené sociální sítě, zákonitosti blogování. Ale upřímně řečeno, jejich názory nikho nezajímají. Problém je, že nezačínají od řemeslných základů,“ prohlásil šéf zpravodajského týdeníku minulou středu v dalším z cyklu rozhovorů na schodišti v agentuře Konektor.

„Věřím na studenty jiných škol, než je Fakulta sociálních věd,“ kritizoval úroveň pražské žurnalistiky na Univerzitě Karlově. „Z mé zkušenosti nejlepší novináři jsou z právníků a z ekonomů. Kdybych byl mladší a znovu si mohl vybrat školu, nikdy v životě bych přihlášku na žurnalistiku nepodával a šel bych rovnou na práva nebo ekonomku. Protože člověk se naučí přemýšlet nějakým způsobem, nevzniká v něm pocit, že z něj bude další Peroutka, nebo kdo jsou dnes vzory mladých novinářů, Šídlo třeba, naučí se myslet strukturálně, chápat problémy a uchopit je od začátku systémově,“ míní. Matematici jsou na to podle něj ještě lepší, ale ti zase „neradi komunikujou s lidmi“.

Šéf Týdne mluvil taky o placení za obsah na internetu. Zopakoval své přesvědčení, že novým standardem bude široká dohoda vydavatelů na hromadném zpoplatnění online médií a následně právníky kontrolovaný stav, zda z nich nikdo neoprávněně neopisuje.

„Je nezbytné, aby vznikla dohoda firem, které generují obsah a dodávají ho na internet zdarma. To je sebevražedná činnost, nikdo nevyrábí boty a nedává je lidem na ulici zadarmo. Babiš dával koblihy, ale to mělo nějaký cíl. Nikdo nevyrábí něco jen proto, aby to lidem rozdal. Jedinou výjimkou jsou mediální domy. Ta věc je úplně nelogická, jde proti smyslu fungování kapitalismu. Dříve nebo později musí dojít k dohodě, tok informací zdarma, jejichž generování vyžaduje investice, musí být výrazně omezen a pak nastoupí do hry právníci a jejich softwary,“ myslí si Plesl.

Níže si můžete přehrát kompletní záznam Pleslova vystoupení.