V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Plzeňský dopravní podnik zavádí půjčování aut Karkulka

Plzeňskou Karkulku řidiči poznají snadno podle typické barvy

Plzeňskou Karkulku řidiči poznají snadno podle typické červené barvy

V Plzni vznikla nová půjčovna aut - módním slovem carsharing - Karkulka. Službu vytvořily Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) a charakterizují je zatím osm typicky červených aut Ford Ka+ nebo Ford Focus Combi. „Karkulky“ na řidiče čekají v šesti vytyčených parkovacích zónách, kam je musí vždy také vrátit, během výpůjčky s nimi však mohou jezdit neomezeně po Česku i v zahraničí.

„Domovské zóny jsou umístěny v nejobydlenějších částech města, Karkulku tedy většina Plzeňanů najde v blízkosti svého domova,“ říká Jiří Ptáček, dopravně provozní ředitel PMDP. Svůj vůz si tak mohou zarezervovat obyvatelé centra města, Slovan, Bor, Bolevce, Košutky, Skvrňan i Doubravky.

 

Auta se dají rezervovat na hodinu, na den nebo na celý týden a rezervaci je možné provést libovolně dopředu. Cena vozů Ford Ka+ je 45 Kč za hodinu a 4,50 Kč za kilometr, u Fordu Focus Combi je to pak 55 Kč za hodinu a 5,50 Kč za kilometr. Karkulka nabízí i levnější měsíční paušály.

Pro rezervaci auta se řidiči musí do aplikace přihlásit a nahrát fotografii svého řidičského průkazu. Jeho ověření může trvat několik hodin, pak bude mít přístup k seznamu volných vozů a jejich poloze. Auto si uživatelé odemknou buď přímo aplikací nebo Plzeňskou kartou. Platba proběhne až po ukončení výpůjčky přes připojenou kreditní kartu. Karkulka je k dispozici pro uživatele Androidu i iOS.

Karkulky jsou k dispozici v šesti parkovacích zónách

Karkulky jsou k dispozici v šesti parkovacích zónách

PMDP nabízí dva typy vozů: Ford Ka+ nebo Ford Focus combi

Karkulka nabízí dva typy vozů: Ford Ka+ nebo Ford Focus Combi