PNS a Mediaservis nezvládají doručování novin

Firmy, které v roznosu nahradily Českou poštu, slibují doručovat předplatné denně do 7.30. První týden ale roznáška v praxi kolabuje, do distribuce se tak musejí zapojit i redaktoři.

Od začátku roku 2018 denní tisk v Česku doručuje První novinová společnost (PNS) ve spolupráci s Mediaservisem. Denně budou do schránek doručovat v průměru 250.000 výtisků novin, které mají odběratelé předplaceny. Dosud tak činila Česká pošta, ta ale požadovala za službu od vydavatelů víc, a to v míře, kterou vydavatelé nepřijali.

PNS, kterou spoluvlastní vydavatelé Vltava Labe Media, Czech News Center, Mafra a Bauer Media, měla dosud na starosti primárně závoz a volný prodej tiskovin na novinových stáncích. Pro rozvážku předplacených novin využije právě svou stávající logistickou síť pro doručování tisku do volného prodeje. „PNS vyzvedne noviny z tiskárny, roztřídí je v jednotlivých regionech a zaveze do prodejních míst, kde si je převezmou doručovatelé Mediaservisu,“ popsala spolupráci PNS. Mediaservis vlastní slovenský poštovní operátor Cromwell.

„Pro zajištění kvalitního roznosu novin budujeme novou síť doručovatelů, kterých bude přes čtyři tisíce,“ avizoval před měsícem ředitel Mediaservisu Jan Klouček. Mediaservis k tomu spustil mohutný nábor, především prostřednictvím vlastního webu Nosímnoviny.cz. „Hlavním cílem obou společností je vylepšení stávající situace tak, aby všech 250.000 kusů novin denně bylo nejpozději v 7.30 ráno ve schránkách svých předplatitelů,“ slíbil Klouček na sklonku loňska.

Nový roznos má formu klasické pochůzky i rozvozu. „Celý doručovací řetězec je poměrně dlouhý a je zapotřebí dobré součinnosti všech zúčastněných článků,“ je si vědom Mediaservis. Výtisky z tiskáren vyrážejí o půlnoci a než se dostanou k adresátům, každý výtisk projde rukama nejmíň pěti dalších lidí. Denně tak má být v procesu 60 nákladních vozů, 450 dodávek a k tomu zmíněné čtyři tisícovky doručovatelů.

Nový systém mnohde nefunguje

V praxi je tomu ale jinak. Nových doručovatelů není dost, navíc se musejí učit roznášková místa a narozdíl od České pošty ne všichni musejí mít zprvu přístup až ke schránkám ve společných domech. Jak PNS, tak Mediaservis radí pro případy, že noviny nejsou doručeny, obracet se přímo na vydavatele toho kterého titulu. Sami vydavatelé už přiznávají, že nový způsob distribuce zatím nefunguje, jak má, a viní z toho distribuční firmu Mediaservis. „Celý trh tištěných novin a časopisů je zasažen problémy, s kterými se potýká nový distributor, protože nezajistil dostatek doručovatelů,“ omlouvá se ústy šéfredaktora Hospodářských novin Martina Jašminského vydavatelská společnost Economia. „Největším a jediným problémem je personální obsazení firmy Mediaservis na úrovni doručovatelů,“ prohlásil předseda představenstva PNS Petr Novák.

Největší problémy jsou podle Hospodářských novin ve Středočeském kraji, v Praze a na severní Moravě. „Druhý den jsem bez novin, respektive deníku Právo. V Uherském Hradišti nejsem sám,“ reaguje na stránkách Médiáře František Jahoda. „Také my jsme již druhý den bez předplaceného deníku Právo,“ přidala se Jitka Uhlířová, „dovolali jsme se na reklamační oddělení vydavatelství Borgis [vydavatel Práva - pozn. red.], kde přijali naši reklamaci. Náprava by měla být prý do čtrnácti dní, až naberou u PNS zaměstnance. V příštím vyúčtování by měla být prý sleva na předplatném.“

Situaci potvrzuje prohlášení na webu deníku. „Je možné, že i v následujících dnech obdržíte předplacené Právo se zpožděním, nebo vám nebude doručeno. Příčinou současné situace a dočasných komplikací v doručování je změna distribuční společnosti,“ uvádí Borgis, „situaci vám budeme kompenzovat tím, že vám nebudeme účtovat úhradu za předplatné v délce 14 dnů.“ Také Economia hodlá, jak řekl její šéf Roman Latuske, nabídnout „finanční kompenzace nekvalitní dodávky“.

Určité úkony distribuce v současné nouzi připadly přímo těm, kteří mají vyrábět obsah. „Část redaktorů je zapojena do ranního roznosu a druhá odpolední vlna reaguje na reklamace od jednotlivých čtenářů,“ citují Hospodářské noviny Romana Gallo, ředitele redakcí Vltava Labe Media, firmy vydávající regionální Deníky. Do roznášky svého deníku se mají zapojit i zaměstnanci Hospodářských novin.

Redakce Hospodářek v terénu