PNS loni díky Mediaservisu zvýšila výnosy i zisk

  • ČTK
  • 27. 06. 2019 00:00

První novinová společnost (PNS) loni zvýšila výnosy o 350 milionů na 3,24 miliardy Kč. Zisk před zdaněním vzrostl zhruba o dvě pětiny na 46,5 milionu, přičemž na původní skupinu PNS připadá zisk 37,1 milionu a na Mediaservis od data její akvizice (2. října 2018) 9,4 milionu. Zisk původní skupiny PNS se oproti roku 2017 zvýšil o 4,6 milionu, významným pozitivním vlivem byl prodej nevyužívané nemovitosti v pražské Maroldově ulici.

Výsledky, které ovlivnila právě koupě firmy Mediaservis, ve středu schválila valná hromada, stejně tak převedení hospodářského výsledku za loňský rok 22 milionů na účet nerozděleného zisku minulých let.

„Jednoznačně nejvýznamnějším rozvojovým projektem roku 2018 byla akvizice společnosti Mediaservis a spuštění projektu distribuce předplatného deníků, jehož ostrý provoz jsme zahájili v lednu minulého roku. Jedná se o distribuci všech předplacených deníků vydávaných v Česku z tiskáren až do poštovních schránek předplatitelů. V roce 2018 šlo o 62,6 milionu výtisků,“ uvedl člen představenstva PNS Petr Novák. Start této služby provázely problémy kvůli nedostatku doručovatelů Mediaservisu. „Díky zapojení všech útvarů společnosti se situaci podařilo během prvního čtvrtletí stabilizovat,“ tvrdí Novák.

Loni podle Nováka pokračoval pokles prodeje tisku, úbytek prodaných kusů byl nicméně zpomalen převzetím distribuce titulů vydavatelství CN Invest.

Skupina PNS loni investovala 15,1 milionu Kč, například do obnovy vozového parku nebo do nemovitostí, kde mimo jiné instalovala úsporné LED osvětlení.

„V roce 2019 jsme změnili fungování skupiny PNS do holdingového typu a tomu přizpůsobili též organizační strukturu jednotlivých útvarů. Významné úspory nám přinese optimalizace využití administrativních i provozních prostor v našem společném pražském sídle,“ uvedl Novák. „Dál jsme zahájili distribuci bezplatných titulů Metro a 5plus2 a počítáme s další revitalizací prodejen tisku, s rozšiřováním prodejní sítě formou franšíz a rozvojem prodeje doplňkového sortimentu,“ doplnil.

První novinová společnost je největší distributor tisku do prodejní sítě v Česku a prostřednictvím společnosti Mediaservis také největším alternativním poštovním operátorem. Hlavními akcionáři PNS jsou mediální domy Mafra (37,51 %), Vltava Labe Media (35 %) a Czech News Center (27,02 %).