V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Po bitcoinu zavádí Alza.cz platbu kryptoměnou litecoin

Automat Alzy pro platbu v bitcoinech

Automaty Alzy na směnu kryptoměny

E-shop Alza.cz zavedl v prvním únorovém týdnu platbu kryptoměnou litecoin. Platby umožní i na dalších svých e-shopech, kromě českého také na slovenském, německém, rakouském, britském a na Alzashop.com. Zákazníci e-shopu mohou od 5. února směnit litecoin v automatech v showroomu Alzy v pražských Holešovicích a v Bratislavě. Automaty provozuje smluvní partner General Bytes. Kromě litecoinu je nově k dispozici i směna kryptoměny dash. Možnost platit s ní přímo v e-shopu Alza.cz připravuje. Platbu bitcoinem zavedl e-shop už během loňského května.

„Na Alze stále narůstá počet objednávek placených skrze bitcoin. Od zavedení se jedná o tržby v desítkách milionů korun a tisíce objednávek. Ve velké míře je BTC využíván k nákupu komponent na těžení kryptoměn. Stabilní zájem je i o hardwarové peněženky, například oblíbený Trezor od české společnosti SatoshiLabs. Obdobný vývoj nyní očekáváme i u litecoinu,“ uvedl Jan Sadílek, vedoucí internetového marketingu Alzy.

Litecoin je mladší měna než bitcoin, zavedena byla v roce 2011. Jde o alternativní digitální kryptoměnu založenou na bitcoinu. Ve srovnání s bitcoinem jsou poplatky síti v litecoinu nižší (maximálně v řádu korun) a transakce jsou rychlejší (sekundy až minuty).