Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Po dlouhých diskusích poslanci schválili předloňské zprávy ČT a rozhlasu

Výbor ovládaný novopečenými zákonodárci ANO a ČSSD bude brzy volit třetinu Rady Českého rozhlasu a dvě pětiny Rady ČT.

Nový volební výbor na své první letošní schůzi

Nový volební výbor na své první letošní schůzi. Kliknutím zvětšíte

Volební výbor poslanecké sněmovny na své schůzi dnes odpoledne schválil výroční zprávy o hospodaření Českého rozhlasu a České televize za rok 2012. Ekonomický report veřejnoprávního rádia prošel jednomyslně, nad výroční zprávou ČT se zdrželi hlasování dva poslanci TOP 09 Daniel Korte a Nina Nováková.

„Pokud jejím cílem bylo umlátit nás čísly, tak se to úplně nepovedlo,“ zhodnotil dnes Korte rezervovaně prezentaci šéfa ČT Petra Dvořáka, kterou tento uvedl své vystoupení. Naopak nedávný adept na ministra dopravy, poslanec ANO Martin Kolovratník - byť značně zmatený standardními procedurami jednání, podobně jako předseda výboru Martin Komárek z téhož hnutí Andreje Babiše - si na Facebooku stihl pochválit, že „Dvořákova ppt prezentace je záživnější než 30 stránek textu z rozhlasu“.

Celá schůze trvala přes tři hodiny. Diskuse nad zprávami veřejnoprávních médií se přitom dotýkala nejenom hospodaření předloňského roku, ale fungování České televize a Českého rozhlasu vůbec. Manažeři obou médií přibližovali novým poslancům také samotný kontext, v němž obě instituce placené občany existují a pracují.

Některé novovopečené zákonodárce naopak zajímaly detaily. Například Zdeněk Soukup z ANO (hnutí má v patnáctičlenném výboru čtyři místa, stejně jako další vládní strana ČSSD, společně ho tak ovládají), bývalý dlouholetý krajánek ČT, se na ředitele televize Dvořáka obrátil s postřehem, že se změnila scenérie televizních studií, že některá jsou teď „oranžová, béžová“ a kolik že to řádově stálo. Dvořák mimo jiné odvětil, že obarvení studií není tak nákladné, neboť mnohdy jde o studia virtuální.

„Připomínám, že projednáváme výroční zprávy za rok 2012,“ musel po čase do debaty vstoupit matador mediálního výboru Vítězslav Jandák z ČSSD.

Zatímco výprava Českého rozhlasu v čele s generálním ředitelem Peterem Duhanem vystupovala harmonicky, suita generálního ředitele České televize Dvořáka - kromě finančního ředitele Milana Cimirota či právničky Markéty Havlové s ním přišlo několik radních - se opět potýkala s kritikou radního Radka Mezuláníka, na jeho obvyklé téma přílišného čerpání z fondu peněz vybraných na poplatcích. Mezuláník tím podobně jako na zasedáních Rady ČT vyprovokoval k hlasité reakci radního Jiřího Kratochvíla. „To si nechte na radu,“ mírně je okřikoval Jandák.

Šéfové televize i rozhlasu nakonec pozvali poslanecký výbor na návštěvu do svých sídel, respektive regionálních studií, a přislíbili i uspořádat speciální semináře, díky nimž by noví zákonodárci do problematiky snáze pronikli. Poslanci si nakonec, už bez hostí, odsouhlasili cesty k sousedům na Slovensko, do Maďarska, Bavorska, do Nizozemí a Belgie.

A po další dlouhé debatě se nakonec zvládli dohodnout na proceduře, která má vést ke zvolení tří nových členů Rady Českého rozhlasu (v březnu končí mandát předsedovi Tomáši Ratiborskému, jednomu ze dvou místopředsedů Bohuši Zoubkovi, jedno místo je neobsazené) a šesti v Radě České televize (předseda Milan Uhde, jedna ze tří místopředsedů Dana Eklová-Makrlíková a dále Antonín Bajaja, Radek Mezuláník a Jiří Presl jsou těmi, kterým na jaře končí mandát, jedno místo je rovněž neobsazené). Podle zákona má být rozhlasová rada devítičlená, televizní patnáctičlenná.

Už v prosinci schválil výbor rozpočet Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Její provoz stojí stát 49 milionů Kč ročně, neboť výdaje regulačního orgánu činí 55,5 milionu Kč, zatímco příjmy jen 6,5 milionu.