Po Foltánovi a Žantovském kandidují do Rady ČTK Končelík a Korte

Bývalý děkan FSV UK Jakub Končelík letos kandiduje do všech tří „malých“ mediálních rad.

  • ČTK
  • 07. 02. 2023 22:40
Jakub Končelík. Foto: Tomáš Krist / Profimedia.cz

Historik médií a bývalý děkan Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jakub Končelík na snímku z roku 2011. Foto: Tomáš Krist / Profimedia.cz

O volné místo v Radě České tiskové kanceláře (ČTK) se ucházejí bývalý poslanec a někdejší předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Daniel Korte nominovaný TOP 09 a vysokoškolský pedagog Jakub Končelík, navržený kluby Pirátů a STAN. Nominace v úterý projednala sněmovní volební komise, řekl ČTK její místopředseda Karel Haas (ODS).

Sněmovna bude obsazovat místa v Radě ČTK po Petru ŽantovskémPavlu Foltánovi, kteří byli v minulosti navrženi hnutím ANO, nyní opozičním. Žantovskému skončí pětiletý mandát koncem února a Foltánovi začátkem března. Sněmovní volba nástupců by se měla uskutečnit na schůzi, která začne 21. února.

Končelík minulý týden postoupil jako nominant Univerzity Karlovy do finále výběru jednoho člena Rady České televize, která by se měla uskutečnit na téže sněmovní schůzi. Zároveň kandidoval do Rady Českého rozhlasu, v tomto případě se ale mezi finalisty nedostal.

Místopředseda sněmovní volební komise Haas uvedl, že obě volby se budou konat odděleně. Poslanci podle něho budou nejprve vybírat pravděpodobně nového člena Rady České televize. Pokud by Končelík uspěl, volební komise by mohla dnešní usnesení o nominantech do Rady ČTK kvůli neslučitelnosti funkcí změnit. Navrženým kandidátem by zůstal jen Korte. Ten byl v letech 1992 až 1993 předsedou rady pro vysílání, která tehdy rozhodla o udělení licence televizi Nova.