Po StarDance pečení. ČT přebírá z BBC další show Peče celá země

Desítku sobotních večerů na ČT1 zaplní převzatá soutěž amatérských pekařů a cukrářů.

Peče celá země

Peče celá země

Sobotní večery na nejsledovanějším programu České televize budou počínaje 4. lednem patřit od 20 hodin soutěžní show Peče celá země. Jde o formát převzatý od britské veřejnoprávní televize BBC, stejně jako populární show StarDance s podtitulem Když hvězdy tančí, jehož ČT odvysílala už 10 řad, včetně té nedávno skončivší v roce 2019. Novinka se - stejně jako StarDance - bude vysílat v sobotu večer v hlavním vysílacím čase na ČT1. A bude mít celkem 10 dílů.

Amatérští pekaři a cukráři v ní budou soutěžit o celkové vítězství, přičemž v každém z dílů až do závěrečného finále musí vypadnout vždy jeden ze soutěžících. Soutěžících je celkem 12, z různých koutů Česka a každý týden budou plnit celkem tři úkoly.

„První je osobní výzva, ve které zadáme třeba mřížkový koláč a soutěžící ho upečou tak jako doma. Potom následuje technická výzva, kterou zadává porota a recept je pro účastníky překvapením. Třetím zadáním je výzva kreativní, kde chceme, aby nás ohromili a doslova se vydali do poslední krupičky cukru. Do toho všeho pečení vstupuje porota, která snažení bedlivě sleduje a hodnotí. Nakonec diváci uvidí na 160 receptů,“ popisuje kreativní producent pořadu Petr Mühl.

Kromě desítek kamer budou na soutěžící dohlížet profesionální cukráři Mirka van Gils Slavíková, držitelka francouzského titulu Mistr cukrářského umění, a Josef Maršálek, někdejší hlavní cukrář londýnského obchodního domu Harrods. „Cukrařina je profese vyžadující koncentraci, pevnou ruku, perfekcionismus, obrazotvornost, výtvarný talent a vztah k umění, protože je to estetické řemeslo. U soutěžících vyžaduji přesnost a kreativitu, ale i čistotu, nápaditost a prezentaci výrobků,“ říká van Gils Slavíková.

Původní pořad, která v BBC vznikl v roce 2010 pod názvem The Great British Bake Off, během 10 sezón získal nejen oborové ceny i oblíbenost u diváků a měl vliv na změny tamního trhu.

„Byl jsem u toho, když pořad v Anglii začínal, a vím přesně, jak se trh ve velmi krátkém čase změnil k nepoznání. Lidé začali nakupovat prostředky na pečení, mísy, metly a formy a začali péct doma, což vedlo k úbytku zákazníků pro majitele kaváren, cukráren, pekáren. A ti na to okamžitě zareagovali zvýšením úrovně nabízených služeb,“ vysvětluje porotce Maršálek.

V Česku bude show o pečení moderovat dvojice Tereza BebarováVáclav Kopta. Ten měl loni na ČT1 svou Koptashow. Koptova talk show běžela od ledna do června 2019, měla 22 dílů a už nepokračuje.