Novinky roku 2019 z 19 agentur přinesl letošní Digiveletrh. Připomeňte si reakce na Twitteru.

Počet retailových parků v Česku do tří let přesáhne 250, změní se nájemci i koncepty

Retailový park Brandýs nad Labem

Retailový park Brandýs nad Labem

V Česku se momentálně nachází 192 nákupních parků, přičemž 66 o přibližné celkové rozloze 300.000 metrů čtverečních je plánováno do tří let k výstavbě. Existující parky představují přes 790.000 metrů čtverečních maloobchodních ploch, z čehož je 752.000 metrů čtverečních obsazených. Celková neobsazenost tedy činí 4,8 %, což je méně než v minulém roce. Letos má být dokončeno 55.000 metrů čtverečních nových ploch nákupních parků. Takové jsou závěry z průzkumu realitně-poradenské firmy Cushman & Wakefield. 

Nejvíce z nákupních parků se objeví ve Středočeském a Moravskoslezském kraji. Moravskoslezský kraj spolu s Olomouckým drží již druhým rokem prvenství v nejvyšším počtu parků. Na tisíc obyvatel zde existuje více jak 100 metrů čtverečních prodejní plochy. Naopak nejnižší výskyt nákupních parků eviduje Cushman & Wakefield ve Středočeském kraji.

Retailové parky jsou na rozdíl od obchodních centrech doplňkovou jednotkou k hypermarketu v menším městě nebo na okraji větších měst. Zpravidla disponují třemi a více obchodními jednotkami, přičemž každá má vlastní vchod pro zásobování a vstup. „Největší potenciál mají v současnosti města, která navzdory tomu, že zde není efektivní postavit klasické obchodní centrum, poskytují dostatečné množství koupěschopných zákazníků. Developeři se rovněž stále více dívají po lokalitách, které tvoří satelitní strukturu pražské aglomerace. Jedná se o menší města s velmi silnou kupní silou, která se nachází převážně ve Středočeském kraji. Obvykle se jedná o jednoduché koncepty ve složení potraviny, drogerie, móda, lékárna, elektro a chovatelské potřeby. Cílí především na zákazníky, kteří chtějí nakupovat v místě bydliště a trávit tím co nejméně času,“ říká Jiří Kristek, vedoucí oddělení pronájmu nákupních parků ve společnosti Cushman & Wakefield.

Vybrané nákupní parky s datem otevření v roce 2017

Projekt Velikost (metry čtvereční) Developer
Retail Park Horní Měcholupy 4 500 Rent Group
Saller Milovice 3 100 Saller
Retail Park Kutná Hora 2 200 Intercora
Retail Park Kolín 2 700 KPD Group
Retail Park Písek 6 000 CSPP

Zdroj: Cushman & Wakefield

Developeři také chystají modernizace nákupních parků a jejich rozšiřování o nové koncepty. Předpokládá se i obměna složení nájemců, retailové parky by do budoucna mohly více využívat e-commerce firmy jako svá výdejní místa. V blízké budoucnosti očekáváme trend postupného rozšiřování nákupních parků a výraznou modernizaci designu. Ruku v ruce s tím půjde i změna konceptu projektů. V parcích se začnou objevovat, podobně jak je tomu v současných obchodních centrech, kavárny a nejrůznější gastro koncepty. Již nyní se přidávají i služby čerpacích stanic a myček. To vše se záměrem poskytnout zákazníkovi vyšší přidanou hodnotu a tím získat více jeho času stráveného v nákupním parku,“ dodává Kristek.