Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Počet uživatelů mobilního internetu letos stoupl na 3,2 milionu

Internet v přenosných zařízeních má od T-Mobile 1,2 milionu lidí, u Telefóniky 1,3 milionu.

  • ČTK
  • 28. 10. 2011 17:17

Počet uživatelů mobilního internetu v Česku se letos od začátku roku zvýšil téměř o třetinu na 3,2 milionu lidí. Za růstem stojí rozšiřování pokrytí rychlou datovou sítí 3G, které nyní dosahuje 65 % populace, a rostoucí obliba chytrých telefonů s operačním systémem. Vyplývá to z informací operátorů.

Více než dvě třetiny uživatelů tvoří lidé, kteří využívají datový tarif přímo pro surfování nebo stahování dat prostřednictvím chytrého mobilu, menšinu představují zákazníci, kteří připojují svůj notebook přes modem.

Například v síti O2 využívá aktuálně rychlé datové přenosy 1,33 milionu zákazníků, z toho 930 tisíc z nich využívá internet v mobilu a 400 tisíc internet v notebooku. Ještě v roce 2009 měla firma méně než polovinu uživatelů a o rok dříve jen 212 tisíc uživatelů mobilního internetu.

„Změnila se také struktura zákazníků, kteří datové služby využívají. Výrazně narostl počet zákazníků, kteří dříve surfovali pouze občas, náhodně a nyní mají paušální internet v mobilu. Zaplatí 150 Kč měsíčně a mohou surfovat bez ohledu na počet minut,“ uvedl mluvčí O2 Hany Farghali.

U T-Mobilu využívá internet na cesty a v mobilu přes 1,2 milionu uživatelů. Třetinový nárůst podle mluvčí Martiny Kemrové podpořilo rozšíření chytrých telefonů, které jsou více operátory dotované, nebo zavedení datového balíčku na jeden den.

„Internet v mobilu, či mobilní internet pravidelně využívá zhruba pětina našich zákazníků. Oproti loňskému roku jejich počet vzrostl zhruba o čtvrtinu zejména díky stále se rozšiřujícímu portfoliu chytrých telefonů, které tvoří 80 % celkové nabídky mobilů u Vodafonu a díky prodeji datových tarifů v balíčcích společně s hlasovými a SMS službami,“ dodal mluvčí Vodafonu Miroslav Čepický.

Chytré mobilní telefony v současnosti tvoří přes 50 % prodeje u operátorů. Jejich rozšíření nahrává stále se snižující cena. Ta letos klesla pod 3000 korun, zatímco ještě loni byla více než 5000 Kč.